Haber

​“Pandemi ve Yalnızlık” her tarafıyla ele alınacak

Üsküdar Üniversitesi’nde ikincisi bu yıl gerçekleşecek olan Memleketler arası Yalnızlık Sempozyumu’nun ana konusunu “Pandemi ve Yalnızlık” oluşturuyor. 4-5 Aralık 2020 tarihlerinde düzenlenecek sempozyumun davetli konuşmacıları yurtiçi ve yurtdışından farklı alanlardan katkılar sunmak üzere bir ortaya gelecek bilim insanı, akademisyen, gazeteci ve sanatkarlardan oluşuyor. Her konuşmacı, kendi çalıştığı alandan ve kendi bakış açısıyla yalnızlığı pandemi bağlamında ele alarak değerli tartışmalar sunacak ve kıymetli soruları gündeme getirecek.

Üsküdar Üniversitesi tarafından bu yıl ikinci defa düzenlenecek Memleketler arası Yalnızlık Sempozyumu, “Pandemi” başlığı altında gerçekleştirilecek. Pandemi sürecinin yalnızlığa tesirleri her istikametiyle ele alınacak.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Aileler ve Yalnızlık” konusunu ele alacak

Tüm dünyayı etkileyen pandeminin en büyük tesirinin yalnızlık olduğunu belirten Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sempozyumun birinci oturumunda “Aileler ve Yalnızlık” başlıklı sunumunu yapacak.

Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, “Korona Yalnızlığı”nı anlatacak

Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Kısım Lideri ve tıpkı vakitte Sempozyum Koordinatörü Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, “Korona Yalnızlığı”başlıklı sunumuyla değerlendirmelerde bulunacak.

Pandeminin ruhsal tesirlerini anlatacaklar

Sempozyumun birinci oturumundaÜsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Doç. Dr. Gül Eryılmaz, “İlişkide Yalnızlık”; Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, “Ergen Yalnızlığı ve K-Pop”; Uzman Psikolog Çiğdem Demirsoy, “Pandeminin Ailede Yalnızlığa Etkisi”ve Uzman Psikolog Aslı B. Bhais, “Bağımlılık-Yalnızlık İlişkisi” başlıklı sunumlarıyla katılacak.

Pandemi ve yalnızlık her istikametiyle ele alınacak

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, “Yalnızlığın Politik Psikolojisi” ile ilgili bir konuşma yapacak. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, “Pandemide İleri Yaş Riskleri: Yalnızlık tercih mi? İstenmeyen sonuç mu?”; Üsküdar Üniversitesi’nden Dr. Mert Akcanbaş,“Küresel Güvensizlik ve Yalnızlık” ve Psikolog İdil Arasan Doğan, “Yaşlılıkta Yalnızlık ve Toplumsal Destek” başlıklı sunumlarıyla değerli katkılarda bulunacak.

Prof. Dr. Erol Göka: “Yalnızlık ve Özlem”

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Psikiyatrist Prof. Dr. Erol Göka, “Yalnızlık ve Özlem” başlıklı konuşmasında yalnızlık ve hasret bağlantısını pandemi sürecini de ele alarak tartışacak.

Prof. Dr. İbrahim Sirkeci, “Pandemi ve Göçmenin Yalnızlaşması”nı ele alacak

LondraRegent’s Üniversitesi’nden Prof. Dr. İbrahim Sirkeci ise “Pandemi ve Göçmenin Yalnızlaşması” başlıklı sunumunda koronavirüs salgını nedeniyle sonların kapandığı, iktisatların durma noktasına geldiği devrini mülteci ve göçmenler açısından çok güçlü bir süreç olduğunun altını çizerek saptamalarda bulunacak.

Prof. Dr. Gönül Bünyatzade: “Yalnızlık ve Yaratıcılık

Azerbaycan Ulusal İlimler Akademisinden Prof. Dr. Gönül Bünyatzade “Yalnızlık ve Yaratıcılık”, Kanada Montréal Üniversitesi’nden akademisyen Dr. Floris Van Vugt ise “Senkronize Hareket Ederek Görüntü Konferansında Kişilerarası Yakınlığı Teşvik Etme” başlıklı sunuşunda, yabancılaşmanın ve ayrışmanın arttığı günümüz dünyasında bağlantı kurmanın, dinlemenin, anlamanın kıymetini ve bunun çevrimiçi ilişkilerde nasıl sağlanabileceğini tartışacak.

Dr. Orhan Aras: “Avrupa’nın Pandemi ve Yalnızlıkla İmtihanı”

Sempozyuma Almanya’dan katılan Muharrir Dr. Orhan Aras da “Avrupa’nın Pandemi ve Yalnızlıkla İmtihanı” başlıklı konuşmasında yalnızlığın farklı algılanma biçimlerinden ve farklı görünümlerinden dem vurarak mukayeseli bir tartışma yürütecek. Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Akif Okur’un “Yalnızlığın Politik İktisadı ve Türk Meskeni: Salgından Nereye?” başlıklı sunumu ile katılacağı sempozyumda St. Petersburg Bekterev Tıp Merkezinden psikolog Dr. Olga Rubçova “Pandemi Devrinde Dünya: Korku Salgını ve Depresyon” başlıklı sunumunda karantina sürecinde insanlarda artan çok stress durumuna dikkat çekecek.

Yalnızlık ve pandemi her tarafıyla pahalandırılacak

Sempozyumda ayrıyeten gazeteci Özay Şendir, “Pandemi Yalnızlığı ve Medya”; fotoğrafçı, direktör ve senaryo müellifi Murathan Özbek ise “Pandemi, Sanat ve Yalnızlık” başlıklı konuşmasında yalnızlık-pandemi bağını sanat penceresinden farklı bir boyutuyla ele alacak.

Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jyldyz Urmanbetova, “Sosyal Dışlanma ve Yaratıcılık Bağlamında Yalnızlık”; Dr. Baver Demircan, “Yalnızlık: Pandemi Bir İmkan Olabilir Mi?”; Rusya Devlet Başkanlığı Ulusal İktisat ve Kamu İdaresi Akademisi’nden Doç. Dr. Kristina İvanenko, “Yeni Yalnızlık: Pandemi Toplumsal Alakaları Nasıl Değiştirdi?” Düzce Üniversitesi’nden Dr. Cihan Ertan ve Araştırma Vazifelisi Özge Sarıalioğlu, “Sahne Kapandığında: COVİD-19 Pandemisi ve Sahne Sanatları Aktörlerinin Yalnızlık Deneyimleri” başlıklı sunumlarını yapacak.

Sempozyumu takip etmek isteyenler, Üsküdar Üniversitesi Yalnızlık Sempozyumu sayfası üzerinden kayıt yaparak sempozyuma çevrimiçi olarak iştirak sağlayabilecek.

İSTANBUL – BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: