Haber

​Türk Kahvesi Sohbetlerinin Yeni Konusu: Sıhhat ve Pandemi

500 yılı aşan geçmişi, bize has gelenekleri ile Türk Kahvesi kültürümüzde değerli bir yere sahip. Bu değerli kıymeti yaşatmayı ve tanıtmayı kurulduğu birinci günden itibaren kendine misyon edinen Kahve Dünyası, 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü vesilesiyle klasik olarak yaptırdığı araştırmalara bu yıl bir yenisini daha ekliyor. Değişen hayat alışkanlıkları doğrultusunda Türk Kahvesinin kültürümüzdeki yerini tahlil ve takip etmek amacıyla 1.200 kişinin iştirakiyle bu yıl gerçekleştirilen araştırma, pandemi ile birlikte daha çok Türk kahvesi içmeye başladığımızı ortaya koyuyor. Araştırmaya nazaran iştirakçilerin yüzde 92’si Türk Kahvesi tüketiyor. Türk Kahvesi ortalama 7 dakikada içilirken bu müddet zarfında en çok Türkçe müzikler dinleniyor. Türk Kahvesi içerken yapılan sohbetlerin ana konusunu bu yıl sıhhat ve pandemi oluşturuyor.

Asırlardır Türk kültüründe var olan Türk Kahvesi, sabahların daha canlı başlamasını sağlayan, sohbetleri neşelendiren, yorgunluğumuzu alan, kız isteme merasimlerinin ritüeli, buluşmalara en çok yakışan kültürel bir motif olarak karşımıza çıkıyor. Bir içecekten öte birleştirici gücü olduğu herkesçe kabul edilen Türk Kahvesi günümüzde dostluğun ve sohbet ortamlarının vazgeçilmezleri ortasında yer alıyor. UNESCO tarafından “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası” olarak kabul edilen Türk Kahvesi için her yıl 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü olarak kutlanıyor. “Hepimizin Ortak Noktası” telaffuzuyla Türk Kahvesi ve öbür özgün lezzetlerini konuklarının beğenisine sunan Kahve Dünyası, çok pahalı bir kültürel miras olan Türk Kahvesine sahip çıkmak maksadıyla her yıl olduğu üzere bu yıl da 5 Aralık’a özel olarak bir araştırma gerçekleştirdi. Kahve Dünyası, her yıl nizamlı olarak yapılan bu araştırmalarla tüketici alışkanlıklarını ve trendleri anlamak, tahlil etmenin yanı sıra arşiv niteliğinde bir kayıt oluşturmayı da hedefliyor.

Türk Kahvesinin bu coğrafya için farklı bir ehemmiyeti olduğunu vurgulayan Kahve Dünyası Genel Müdürü Kaan Altınkılıç, “Bol köpüğü ve mis üzere kokusuyla Türk Kahvesi kültürümüzün vazgeçilmez bir modülü. Biz de Kahve Dünyası olarak bu mirasa sahip çıkıyor ve eser gamımızı her geçen gün arttırsak da Türk Kahvesini ebediyen odak noktamızda tutuyoruz. Türk Kahvesini, klasik sunumunu koruyarak yanında çikolata ve su ikramımızla servis ederek, Türk Kahvesi kültürünü yalnızca 5 Aralık’ta değil; her gün, her ikramda konuklarımıza hatırlatmaktan büyük gurur duyuyoruz. Ülkemizin kıymetli bir pahası olan Türk Kahvesine tutkuyla bağlı olan herkesin ve tüm kahve severlerin bu özel gününü kutluyoruz” dedi.

Türk Kahvesinin tüketimi ile ilgili çarpıcı sonuçlar

Bağımsız pazar araştırma şirketi İpsos tarafından yapılan, 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü kapsamında gerçekleştirilen araştırmada iştirakçilere; Türk Kahvesi tüketim adedi, Türk Kahvesi tüketilirken sohbet edilen mevzular, dinlenilen müzikler, Türk Kahvesini en çok kiminle içmekten keyif aldıkları üzere sorular yöneltildi. Türkiye’nin farklı bölgelerinden 1.200 kişinin katıldığı araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Türk Kahvesi ortalama 7 dakikada içiliyor

Araştırmaya nazaran iştirakçilerin yüzde 92’si Türk Kahvesi tüketiyor. Nizamlı olarak Türk Kahvesi tüketenler ise her hafta ortalama 8 fincan Türk Kahvesi içiyor. Araştırmada öne çıkan bir başka husus ise Türk Kahvesi tüketim müddeti. Türk Kahvesi ortalama 7 dakikada içiliyor. Araştırmaya nazaran; bir kahve sever hayatı boyunca yaklaşık 3 bin saatini Türk Kahvesi içmeye ayırıyor. Türk Kahvesi en çok akşam saatlerinde ve orta şekerli olarak tüketiliyor.

Bayanlar Türk Kahvesini enerjik hissetmek, konsantrasyonu artırmak ve metabolizmayı hızlandırmak için tüketiyor

Türk Kahvesi tüketiminde cinsiyet ve yaş kırılımına bakıldığında; bayanlar erkeklere oranla ortalama olarak daha fazla Türk Kahvesi tüketiyor. Ayrıyeten, iştirakçilerin büyük çoğunluğu Türk Kahvesini lezzeti ve verdiği keyif için tüketiyor. Türk Kahvesini erkeklere nazaran daha fazla tüketen bayanların tercih nedenleri de çeşitlilik gösteriyor. Bayanlar Türk Kahvesini erkeklere kıyasla daha fazla toplumsallaşmak, rahatlamak, enerjik hissetmek için ve metabolizmayı hızlandırdığı fikriyle tüketiyor. Türk Kahvesi tüketiminin başka bir sebebi ise konsantrasyonu artırmak.

Bayanların Türk Kahvesini ekseriyetle konutta ve arkadaş/komşu konutunda içmeyi tercih ettikleri görülürken, erkeklerin ise ekseriyetle iş yerinde içtiği ortaya çıktı. Araştırmaya nazaran 45-50 yaş kümesindeki bireyler bilhassa pandemi kuralları nedeniyle daha çok konutta Türk Kahvesi tüketirken; kafe üzere dış yerlerde tüketimin ise 15-24 yaş kümesinde daha fazla olduğu görüldü.

Kahve muhabbetlerinde mevzu artık sıhhat ve pandemi

Pandemi periyodundan evvel Türk Kahvesi sohbetlerinde bilhassa bayanlar için konut hayatı, eğitim, okul, dersler ve havadan sudan muhabbetler en tanınan hususlar ortasında iken erkekler ortasında ise iş hayatı, para, siyaset ve spor üzere mevzular daha çok konuşuluyordu. Pandeminin hayatımıza girmesiyle birlikte ise Türk Kahvesi sohbetlerinin en değerli konusu sıhhat ve pandemi oldu.

Türk Kahvesini en çok Ege ve Akdenizliler seviyor

Araştırma sonuçlarına nazaran Ege ve Akdeniz bölgelerindeki tüketiciler, günde 2-3 sefer kahve içerek başka bölgelere oranla daha fazla Türk Kahvesi tüketiyor. Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesindekiler ise Türk Kahvesini haftada ortalama 1 sefer içiyor. Türk Kahvesinin yanında en çok tercih edilen lezzet ise çikolata oluyor.

Türkçe müzik ile âlâ gidiyor

İştirakçiler Türk Kahvesi içerken daha çok Türkçe müzikler dinlemeyi tercih ettiklerini belirtirken; erkekler nezdinde Türk sanat müziği ve halk müziği daha çok tercih ediliyor. Bayanlar ise Türk Kahvesinin keyfini Türkçe slow müzikler ve Türkçe pop müziği eşliğinde çıkarıyor.

Tüketiciler, Türk Kahvesini birlikte tükettikleri bireyleri en çok sakin ve samimi olarak tanımlıyor. Bayanların Türk Kahvesini birlikte içmek istedikleri şahısları dışa dönük ve hoşsohbet olarak tanımlama oranı daha yüksek… Sıralama ise şu halde: Sakin ve samimi, sevinçli ve hayattan keyif almasını bilen, emniyetli, dışa dönük ve hoşsohbet, klasik ve nostaljik. Ayrıyeten, bayanlar en çok arkadaşlarıyla, erkekler ise aileleriyle Türk Kahvesi içmeyi tercih ediyor.

 

Türk Kahvesinin En’leri

Araştırmada Türk Kahvesi ile ilgili ortaya çıkan “En’ler” ise şunlar oldu:

  • Türk Kahvesini en çok seven yaş: 30
  • Türk Kahvesini en çok seven cinsiyet: Bayan
  • En sevilen Türk Kahvesi çeşidi: Orta şekerli
  • En sevilen Türk Kahvesi eşlikçisi: Çikolata
  • Türk Kahvesinin en sevildiği vakit: Akşam saatleri
  • En çok kahve içtiğimiz şahıslar:
    • Bayanlar – en çok arkadaşlarıyla
    • Erkekler – en çok aileleriyle.

Kahve Dünyası Hakkında

Yarım asırdır kahve – kakao ticareti yapan ve 30 yıla yaklaşan çikolata tecrübesi bulunan Altınmarka Grubu’nun bir üyesi olan Kahve Dünyası, birinci mağazasını İstanbul’un Eminönü semtinde açtı. Misafirperverliği ve ikram kültürüyle kısa müddette dalın öncü markalarından biri haline gelen Kahve Dünyası günümüz prestijiyle Türkiye’nin coğrafik penetrasyonu en yüksek kahve ve çikolata zinciridir. Yurt içinde 200’ü aşkın mağaza olmak üzere 500’e yakın satış noktası, yurt dışında ise 15 mağazası bulunan Kahve Dünyası, her gün 100 bini aşkın konuğuna hizmet vermektedir. Tüm mağazalarının işletmesini üstlenerek kalitesini garanti altına alan Kahve Dünyası tıpkı vakitte, kahve, çikolata, dondurma, unlu mamul ve fit lezzetlerden oluşan bini aşkın lezzetinde, kendi üretimi olmayan hiçbir eseri konuklarına sunmayarak Türkiye’de bir gibisi olmayan kahve mağazacılığı anlayışı sergilemektedir.

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: