Finans

2.1 milyar dolar azaldı! Döviz mevduatlarında 10 ayın en sert düşüşü

Son gelen datalar Türkiye’de bir vakittir konuşulan aykırı dolarizasyon konusunda olumlu sinyaller verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın datalarına nazaran 5 Şubat haftası itibariyle yurtiçi yerleşiklerin Döviz mevduatları 2,1 milyar dolar düşüşle 232,9 milyar dolara geriledi. Böylece döviz mevduatlarında Nisan 2020’den bu yana en sert düşüş kaydedildi.

tersdolrr

29 Ocak haftası da dikkate alındığında son iki haftada döviz mevduatlarının 3,2 milyar dolar azaldığı görüldü.

Mevduatların dağılımına bakıldığında gerçek bireylerin döviz mevduatları 1,4 milyar düşüşle 148,1 milyar dolara geriledi.

Hukukî bireylerin döviz mevduatları ise 751 milyon dolar gerileyerek 84,8 milyar dolar oldu.

Vatandaş 124 milyon dolar sattı

Bireylerin dolar mevduatı 124 milyon dolar azalışla 76 milyar 246 milyon dolara, değerli maden depo hesaplarının dolar karşılığı 944 milyon dolar azalarak 34 milyar 512 milyon dolara, Euro hesaplarının dolar karşılığı 299 milyon dolar azalarak 34 milyar 339 milyon dolara düştü. Hukukî şahısların dolar mevduatı da 553 milyon dolar azalışla 45 milyar 247 milyon dolara, Euro hesaplarının dolar karşılığı da 444 milyon dolar azalışla 35 milyar 211 milyon dolara geriledi. Değerli maden depo hesaplarında düşüş ise 71 milyon dolar oldu.

“Yurtiçi yerleşiklerde TL varlıklara yönelme eğilimi gözlemliyoruz”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal da bir müddettir yurtiçi yerleşiklerde TL varlıklara yönelme eğilimi gördüklerini belirtmişti.

Ağbal, Reuters’a verdiği söyleşide hususla ilgili olarak şunları söylemişti:

Para siyasetinin aktifliği ve finansal istikrar açısından dalgalı kur rejimi ile uyumlu, şeffaf usullerle ve rastgele bir kur düzeyi hedeflemeksizin döviz rezervlerinin güçlendirilmesini amaçlıyoruz. Bu kapsamda, yabancı para reeskont kredi dönüşleri döviz rezerv birikiminde değerli bir araç olmaya devam edecek. 2021 yılında bu kanaldan rezerve katkının 21 milyar ABD doları seviyesinde olacağını öngörüyoruz.

Öte yandan, piyasadaki döviz arzının döviz talebine nazaran güçlü ve istikrarlı formda yükseldiği periyotlarda, kuralları evvelden açıklanmış bir plan dâhilinde, dalgalı kur rejimi ile uyumlu olmak kaydıyla, şeffaf formüllerle döviz alım ihaleleri düzenleyebileceğiz.

Bu doğrultuda, cari süreçler istikrarı ve finans hesabındaki gelişmeler ile aykırı dolarizasyon sürecini yakından takip ediyoruz. Sermaye girişlerinin istikrarlı ve güçlü bir hale gelmesi, yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin bilakis dönmesi, döviz alım ihalelerine başlamak için değerli bir gösterge olacaktır.

Son devirde yurt içi yerleşiklerin TL cinsi varlıklara yönelme eğilimi gözlemliyoruz. Bu durum karşıt dolarizasyon sürecinde değerli bir sinyal. Fakat, bu yönelimin sürekliliğe dönüşmesi ve güçlü olması karar vermek bakımından kıymetli bir gösterge.

Son devirde sisteme tabana yayılan efektif girişi de gözlemliyoruz. Bu durum yurtiçi yerleşiklerin döviz varlıklarını bankacılık sistemine taşıma isteğini ortaya koyuyor. Bu kaynaktan sisteme girişte döviz tevdiat hesaplarındaki gelişimi etkiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: