Finans

2020’de en çok hangi yatırım aracı kazandırdı?

Corona virüs salgını ve uygulanan iktisat siyasetleri hasebiyle Türkiye kuvvetli bir yıl geçirdi.

Para piyasalarında sert dalgalanmalar yaşandı. 6 Kasım’da dolar 8.5876 lira ile tüm vakitlerin doruğunu görmesinden sonra iktisat idaresinde değişime gidildi. O tarihten bu yana Merkez Bankası’nın devreye aldığı yüksek faiz siyasetinin tesiriyle TL kayıplarının bir kısmını geri verdi. Dolar yılı 7.4250 liradan, Euro ise 9.1170 liradan tamamladı. TL, dolar karşısında yüzde 24.8, Euro karşısında ise yüzde 36.4 kıymet yitirdi.

YILIN YATIRIM ARACI ALTIN

Salgının tesiriyle riskli varlıklardan kaçan yatırımcılar dünyada ve Türkiye’de altını tercih etti. Ons altın bu yıl yatırımcısına yüzde 65 kazandırdı.

Döviz kurlarında yaşanan büyük oynaklığın tesiri ile yıla 290.76 liradan başlayan gram altın seyahatini 453.51 liradan tamamladı. Altın yatırımcısının yıllık getirisi ise yaklaşık yüzde 55.9’u buldu.

BORSA KAZANDIRDI

Mart ayında salgının tesiriyle 819 puana kadar gerileyen Borsa İstanbul’da ise son iki ayda önemli bir ralli yaşandı. Güçlü alımların tesiriyle BIST 100 endeksi bu hafta 1.483 puana kadar yükselerek tüm vakitlerin doruğunu test etti. Son iki ayda ağırlaşan alımların tesiriyle Borsa İstanbul yılı yüzde 26.4 yükselişle tamamlıyor.

Vatandaş dövizden vazgeçmiyor

Merkez Bankası’nın (MB) yüksek faiz siyaseti şimdi temkinli vatandaşların döviz hesaplarını bozdurması için ikna edici olmadı. MB yılın son süreç gününde 25 Aralık süreç haftasına ilişkin istatistikleri açıkladı. 2020 başında 194 milyar dolar olan hesaplar, yıl içinde daima artış trendini korudu. Döviz hesapları 703 milyon daha artışla 234.8 milyar dolara yükseldi. Hesaplar içinde gerçek şahısların mevduatları 148.3 milyar dolar, hukukî şahısların mevduatları ise 86.4 milyar dolar oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: