Finans

2020’de kartla yapılan harcamalar birinci sefer 1 trilyon lirayı geçti

İstanbul Ticaret Odası (İTO), yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgınının kesimlere ait göstergelere tesirini araştırmak için hazırladığı Pandemetre 2020 araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Araştırmanın “Banka Kartı ve Kredi Kartı Harcamaları” başlığına nazaran, yerli ve yabancı kartlarla yapılan alışveriş meblağı birinci sefer 2020 yılında 1 trilyon lirayı geçti.

EN ÇOK ARTAN BİRİNCİ 5

Geçen yıl kart harcamaları en çok artan 5 kesim yüzde 81 artışla elektrik-elektronik eşya, bilgisayar, yüzde 52 artışla müteahhitlik işleri, yüzde 41 artışla market ve alışveriş merkezleri, yüzde 35 artışla yapı materyalleri, hırdavat, nalburiye ve yüzde 31 artışla telekomünikasyon oldu.

YÜZDE 13 ARTTI

TCMB Banka Kartı ve Kredi Kartı Harcama Fiyatları verisi üzerinden yapılan incelemeye nazaran, kartlı harcama toplamı 2020 yılında, evvelki yıla nazaran yüzde 13 artışla 1 trilyon 61 milyar liraya ulaştı.

2020 yılında 23 bölümün 15’i, banka ve kredi kartları ile yaptıkları satışlarda bir evvelki yılı geride bıraktı. Seyahat acenteleri, hava yolları, konaklama, kuyumculuk ve yemek kesimlerinde yapılan kartlı harcamalar ise geriledi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: