Haber

2020’de Kiralık Araç İle Kentler Ortası Seyahat Yüzde 260 Arttı

Online araç kiralama platformu Yolcu360, geride bıraktığımız sene araç kiralama bölümünde yaşanan değişimi gözler önüne seren 2020 Araç Kiralama Bilgilerini açıkladı. Buna nazaran site üzerinden en çok kiralama yapılan gün Cuma, en çok kiralama yapılan kentler ise sırasıyla İstanbul, İzmir ve Ankara oldu. Pandeminin tesirinin hissedildiği sayılar tüketici alışkanlıklarında yaşanan değişimi de gözler önüne serdi. Buna nazaran Covid- 19 devrinde araçların bir kentten alınıp farklı bir kentte teslim edildiği durumlar evvelki yıla nazaran yüzde 260, aylık kiralamalar ise yüzde 243 arttı.

Geniş portföyü ve mukayeseli tahlilleriyle konuklarına en uygun aracı çarçabuk kiralama fırsatı sunan Yolcu360, 2020’de platform üzerinden yapılan kiralama alışkanlıklarına ait bilgilerini açıkladı.

Buna nazaran geçtiğimiz sene en çok araç kiralama yapılan kentler sırasıyla; İstanbul, İzmir ve Ankara oldu. Yapılan her 100 kiralamanın 72 tanesi bu üç vilayet özelinde gerçekleşirken, bu kentleri Antalya, Muğla ve Adana takip etti.

En çok kiralamanın yapıldığı ofisler ise Sabiha Gökçen Havalimanı, Adnan Menderes Havalimanı ve İstanbul Havalimanı olarak gerçekleşti. Kiralamaların yüzde 43,88’i bu üç lokasyon üzerinden yapıldı. Havalimanları dışında en çok araç kiralanan ofisler ortasında İstanbul’da Yenibosna ve Kadıköy; Ankara’da ise Çankaya üzere lokasyonlar ön plana çıktı.

2020’de rezervasyonların en çok yapıldığı gün Cuma olurken, araçların teslim alındığı günler ise Cuma ve Cumartesi oldu. Bir ila üç gün ortası araç kiralamaların yüzde 92’si erkekler, yüzde 8’i bayanlar tarafından yapıldı.

En çok tercih edilen araç modelleri… 

Ekonomik araçlarda sırasıyla Peugeot 301 – Fiat Egea – Renault Clio üzere modeller tercih edilirken, orta ve üst segment içerisinde en çok kiralanan araçlar ise Peugeot 3008, Volkswagen Golf, Volkswagen Passat ve Nissan Qashqai olarak açıklandı.

Tüketicilerin yakıt konusundaki tercihi ise geçmiş yıllardan farklı seyretti. 2019’da yüzde 24 oranında tercih edilen akaryakıtlı araçların kiralanma oranı 2020’de yüzde 70 artarak, yüzde 41 düzeyine ulaştı. Dizel araçların 2020’de tercih edilme oranı yüzde 59 olurken, akaryakıtlı araçların 2021’de kiralama oranlarının ise yükselişini sürdürmesi bekleniyor.

Platformu kullananların yüzde 64’ü düz vites araçları tercih ederken, yüzde 36’sı seçimlerini otomatik vites araçlardan yana kullandı. Bu oranlar bayan ve erkek bazında tahlil edildiğinde ise bayanların yüzde 55’inin erkeklerin ise yüzde 44’ünün otomatik vites araçları tercih ettiği görüldü.

Araç kiralamada uzun devir kiralamalar arttı

2020 yılında başlayan Pandemi sürecinin araç kiralama müddetlerini etkilediğini tabir eden Yolcu360 CEO’su Umut Yıldırım, uzun periyot araç kiralamalarında kıymetli oranda artışların yaşandığını söz ediyor. Yıldırım, “Kiralama müddetlerini incelediğimizde pandemi kaynaklı değişimler göze çarpıyor. Örneğin; sitemiz üzerinden yapılan kiralamaların yüzde 60’ı bir ila üç gün ortası. Lakin pandemi periyodu ile birlikte en çok artış yaşanan kiralama gün aralığı 30 ve üzeri oldu. 2019’a nazaran aylık yapılan kiralamalarda yüzde 243 oranında bir yükseliş görüldü. Tekrar pandemi devrinde araçların bir kentten alınıp farklı bir kentte teslim edildiği durumların bir evvelki yıla nazaran yüzde 260 oranında arttı. İzmir- İstanbul, İstanbul – İzmir, Antalya ve Muğla en sık rastlanan lokasyon çiftleri. En uzun uzaklıkta bırakılan rezervasyonumuz ise İstanbul – Van ortasında gerçekleşti” dedi.

“Online kiralamaya talep yüzde 30 arttı”

Pandemi periyodu ile birlikte tüketici davranışlarının birçok bölümde olduğu üzere araç kiralama dalında de değiştiğini, online kiralamaya olan ilginin arttığını anlatan Yıldırım, “Özellikle 2021 yazında bir evvelki seneye nazaran yüzde 30’a yakın bir oranda online kiralamaya olan talep arttı. Araç kiralama sayılarında da yüzde 107’lik bir yükseliş yaşandı. Bilhassa pandemi periyodu ile birlikte konuklarımızın daha uzun müddetli kiralama yaptıklarını da görüyoruz. Covid – 19 öncesi Ocak ve Şubat aylarında ortalama kiralama müddetinde bir artış olmazken yılın geneline baktığımızda yüzde 32 oranında daha uzun müddetli kiralamaların yapıldığı gerçeği karşımıza çıkıyor” dedi.

Dalın büyümesini de pahalandıran Yıldırım, “Türkiye araç kiralama bölümü yılın birinci iki ayı (Ocak-Şubat), 2019’a nazaran yaklaşık yüzde 18 oranında büyüdü. Mart ayı ile birlikte başlayan pandemi periyodunun birinci iki ayında (Nisan-Mayıs) yüzde 65 oranında bir küçülme gerçekleşti. Yaz periyodunda artan talepler ile birlikte 2019’daki hacme geri dönüldü. Yılın genelinde ise bölümün 2019’a nazaran tıpkı hacimde kalarak yaklaşık 3,1 Milyar TL düzeyinde kapandığını görmekteyiz. 2021 yılında kendi ekosistemini oluşturan dünya markalarının bölümü tekrar tanımlayacağını düşünüyoruz. Gelecekte tüketicilerin farklı muhtaçlıklarını tek bir kanal üzerinden yapma istekleri artmaya devam edecektir. Burada yapmamız gereken, muhtaçlıkları uygun tahlil ederek vakit planlamasını yanlışsız yapabilmek. Pandemi koşullarının olumluya dönmesi durumunda bilhassa 2021’in ikinci çeyreğinde talepte hayli değerli bir artış olacağı kanısındayız” dedi.

“2021’de yeni projeler…”

Bu seneye ait projelerine de dikkat çeken Yıldırım, “Bizim yeni devir için kıymetli projelerimizden biri, ülkemizdeki her vatandaşımızın gereksinimi olduğunda kolaylıkla otomobil kiralayabileceğini konuklarımıza anlatmamız olacak. Bu bağlamda yeni periyotta halkımıza dokunan birçok proje yürütme uğraşındayız. Haritadan direkt arama yapabilme, sepet mantığında seçilen alternatif araçların kendi içinde karşılaştırılması üzere araç kiralamayı kolaylaştıracak projelerimiz yeni yılda da süratle devam edecek. Hazırlıklarımızı ve çalışmalarımızı bunun üzerine yapıyoruz.

Halkımızın otomobil kiralamadaki gereksinimlerini belirleyip onlara yönelik kolaylaştırmaları süreklilik içinde devam ettireceğiz. Bu noktada iki istikametli bir bağlantı ile halkımızdan gelen birçok yeni fikri projelendireceğiz. Yolcu360’ın en değerli özelliği pandemi üzere ani gelişmelerle oluşan çevik ve esnek bir iş akışına, zihinsel ve analitik olarak hazır olması. Bu sayede hedeflediğimiz adaptasyonu başarabildiğimizi görebiliyoruz. Bu bizi önümüzdeki periyotlar için cesaretlendiriyor” dedi.

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: