Oyun

2020’nin En Yeterli Bağımsız Oyunları

Yılın çokça “En Düzgün…” listelerinin hazırlandığı bu devirlerde birden fazla yerde AAA oyunları ön planda oluyor ve bağımsız oyunlar da çoğunlukla öksüz öksüz “hani bana, hani bana” diyor güya. Bu yüzden bu liste yalnızca bağımsız oyunların övüleceği bir liste olacak.

Bu sene o kadar çok sayıda başarılı bağımsız oyun görmüşüz ki, “hangisini listeden çıkarmalıyım :(” serzenişleri eşliğinde hazırladım yazıyı. Bu yüzden kendi favorilerinizi göremezseniz sebebi benimdir. Lakin siz tekrar de yorumlarda bunları belirtirseniz pek hoş olur. Artık buyrun (sırasız) listemize:

Spelunky 2

Rogue-like çeşidinin demirbaşlarından Spelunky tam 7 sene sonra devam oyunuyla karşımıza çıktı ve bize bir defa daha bu çeşidin en uygun üretimlerinden biri olduğunu gösterdi. Keşifçilerimizin bu defa Ay’da kayıp ailesini ve mirası aradığı oyun saç baş yoldurtma konusunda hiçbir şey kaybetmedi. Ve artık daha büyük bir dünyaya, o dünyayla kontaklı secret’lara sahip. Tekrar oynanabilir konusunda da öncülünden hiç eksiği yok, hatta fazlası bile var diyebiliriz. Çeşidi sevenler için değerli bir nimet Spelunly 2.


Spiritfarer

2020’nin kasvetinden bizi çekip alan bir imal oldu Spiritfarer. Aslen inşaat ve tarım işleriyle uğraştığımız 2D oyun en çok öyküsü ve karakterleriyle ön plana çıkıyor. Stella isminde, ölüleri son istikametine götürmekle vazifeli bir kayıkçıyı yönettiğimiz oyunda teknemize konuk olan karakterle olan bağımız vakit geçtikçe artıyor ve samimi, huzurlu, yer yer duygusal bir ortam çıkmasını sağlıyor. El çizimi görselleri de fazlaca destekliyor bu atmosferi. Game Pass’te de var olan oyun sakinlik arayanlar için harika bir tercih oldu 2020’de.


Huntdown

2D arcade shooter üretimleriyle büyüyenler için kusursuz bir cümbüş vaat ediyor Huntdown. 16 bit görselleri, her yerinden 80’ler atmosferi alabileceğiniz ortamları ve müzikleriyle tek çırpıda bitirmeniz muhtemel Huntdown’ı. Üstelik eğlenceli boss savaşları da mevcut. Retrosu gelenler için bulunmaz bir nimet hasılı.


Fall Guys

Among Us ve Phasmophobia ile birlikte bu yılın en çok konuşulan oyunu oldu Fall Guys. Capcanlı renkleri, tatlış mı tatlış karakter ve kostümlerle bir arada Fall Guys, oyunlara ilgisi çok fazla olmayan arkadaşlarımın bile “İki el oynayalım” demesini sağladı ve bize fazlaca keyifli anılar bıraktı.


The Pedestrian

Öteki üretimlere nazaran çok fazla tanınan olmasa da The Pedestrian hayli özgün ve katiyetle daha sık bahsedilmesi gereken bir 2D bulmaca oyunu. Levhalar ortasında gezinen Cin Ali’yi (Valla Cin Ali) denetim ettiğimiz oyunda levhaların irtibatlarını ve pozisyonlarını değiştirerek bulmacaları çözmeye çalışıyoruz. Cin Ali böylelikle kendini bazen kanalizasyon borularının içinde bazen kent merkezinin kalabalığında buluyor. Bulmacalar da oyun ilerledikçe değişiyor ve sizi hiç sıkmayan bir imal haline geliyor The Pedestrian.


Hades

2018’in Aralık ayında Epic Games Store’un birinci exclusive oyunları ortasında Erken Erişim olarak bizlerle buluşan Hades geçtiğimiz Eylül ayında tam sürüme kavuştu ve aldı başını gitti o noktadan sonra. Yalnızca indie dünyasının değil, tüm oyun dünyasında ismini sıkça duyurabilen, herkesin öve öve bitiremediği Hades bu listedeki en güçlü oyun olarak yerini alıyor. Oyunun imal sürecini ayrıntılıca anlatan Noclip imzalı 5 kısımlık belgesel serisi de var, meraklılar için buraya iliştiriyorum.


Factorio

2016’dan bu yana Erken Erişim’de olan Factorio hiç tam sürüme kavuşamayacakmış üzere duruyorken bir anda 1.0 versiyonuyla karşımıza çıktı. Aslında devamlı güncelleme alan oyunun geliştiricileri aslında çok sefer oyunun tam sürüm kıvamına geldiklerini hissetmiş. Lakin kısmet 2020’yeymiş. Factorio hala tertipli güncellemelerini alıyor, çok fazla bir şeyin değiştiğini söyleyemeyiz yani.


Carto

Tıpkı The Pedestrian üzere fazlaca ön planda olmayan Carto da hayli değişik bir mekaniğe sahip bulmaca oyunu. Dünyasını puzzle kesimleri üzere karelere bölen oyun bu kesimlerin yerlerini değiştirerek farklı kombinasyonlar yapmanızı istiyor. Carcasonne kutu oyununundaki üzere tıpkı puzzle modülü farklı fonksiyonlar görebiliyor. Zekice değil mi? Ayrıyeten oyun el çizimi görsellere, tatlış karakterlere ve kıssaya de sahip. Full paket yani. Üstelik Game Pass’te de var. Denememek için hiçbir sebep yok velhasıl 🙂


Monster Train

Slay The Spire ile birlikte ortaya çıkan rogue-like kart oyunu (deck building) tipinin artık başarılı bir örneği daha var: Monster Train. Slay The Spire’ın tersine düşmanlar burada dalga dalga geliyor. İşin cazip tarafı her tıpta rastgele dağıtılan kartlar ile çok farklı stratejiler geliştirmek mümkün. Böylelikle daima farklı bir şey yapıyorsunuz hissi oluşuyor. Üstelik devamlı güncelleme de alıyor Monster Train.


Carrion

Devolver Digital sponsorluğunda çıkan Carrion, reverse horror çeşidi bir oyun, yani korkanın değil korkutanın siz olduğu bir ortam sunuyor. Labarotuvar ortamında oluşturulan, çokça gözü, dokunaçları bulunan yaratığı denetim ettiğimiz oyunda içinde bulunduğumuz üssü yerle bir ediyoruz. Bunu yaparken küçük bulmacaları da çözmek gerekiyor. Tam baş dağıtmalık (hatta üs dağıtmalık ehehe), tek oturuşta bile bitirebileceğiniz çok eğlenceli bir oyun Carrion.


Risk of Rain 2

2020 çok fazla Erken Erişim’in tam sürüme kavuştuğu bir sene oldu. Üstte bahsettiğim Hades ve Factorio’nun yanı sıra Besiege, Deep Rock Galactic, Black Mesa, Noita üzere imaller da 1.0 sürümüne ulaştı. Risk of Rain 2 de bunlardan biri. 2013’teki birinci üretimin bilakis 3 boyuta geçen oyun bir rouge-like oyununda olması gerekenleri ziyadesiyle yerine getiriyor. 2019’daki Erken Erişim çıkışından bu yana popülaritesini aslında kaybetmemişti Risk of Rain 2. 2020’deki tam sürümle bir arada de bu durum daha da aleyhlerine oldu.


Ori and the Will of the Wisps

2015 yılında çıkan birinci üretimle birlikte hepimizin yüreğinde başka bir yer edindi Ori. Harika ötesi görselleri, kalbinizin derinlerine işleyecek müzikleri, taş üzere oynanış derken yanlış ya da eksik yaptığı bir şey yoktu birinci Ori’nin. İkinci oyun için de beklentilerimiz o taraftaydı. Uzun mu uzun bir bekleyişin akabinde Will of the Wisps beklentimizi tam olarak karşılamayı başardı. Kusur birinci oyunun üstüne de koymayı ihmal etmemiş. Bizleri yeniden değişik bir tecrübe sunmayı başardı Ori.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: