Ekonomi

2021 yatırım programı belirli oldu

Resmi Gazete’de yayımlanan “2021 Yılı Yatırım Programı“nda en yüksek hisseleri yüzde 30,7 ile ulaştırma-haberleşme dalı ve yüzde 14,3 ile eğitim dalı aldı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın imzasını taşıyan Yatırım Programı’nda yer alan 3 bin 91 projeye 138,3 milyar lira ödenek tahsis edildi.

2021 Yılı Yatırım Programının Kabulü ve Uygulanmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’nin yinelenmiş sayısında yayımlandı.

Programda, merkezi idare bütçesi kapsamındaki kuruluşlar, KİT, özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar, döner sermayeli kuruluşlar ve toplumsal güvenlik kuruluşlarının projeleri yer aldı. Mahalli yönetimlerin ise sırf dış kredi ile finanse edilen projelerine programda yer verildi.

Dünya gazetesi’nde yer alan habere nazaran, 2021 Yılı Yatırım Programı hazırlıklarında 11. Kalkınma Planında yer alan temel siyasetler, 2021-2023 devri Orta Vadeli Program ve Mali Plan’da yer alan siyaset ve öncelikler ile bütçe büyüklüklerinin dikkate alındığı görüldü. Yatırım Programı hazırlıklarında 11. Kalkınma Planı öncelikli dallarına yönelik kamu yatırımları öne çıktı.

Proje bazında ödenek teklif ve tahsislerinde, devam eden projelerden en kısa müddette tamamlanabilecek projelere, yeni projelerde azami oranda seçici olunarak, ekonomik ve toplumsal katkısı en yüksek ve acil hizmet gereksinimini karşılayabilecek yatırımlara öncelik verildi.

Programda yer alan projelere 138,3 milyar lira ödenek

2021 yılında kamu kurumları tarafından yürütülen 3 bin 91 projeye 138,3 milyar lira ödenek tahsis edildi.

Yatırım Programı kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan 138,3 milyar liralık yatırımın yüzde 67,5’inin Merkezi İdare Bütçesi kapsamındaki kuruluşlar, yüzde 31,5’inin KİT ve özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar, yüzde 0,9’unun döner sermayeli kuruluşlar ve toplumsal güvenlik kuruluşları tarafından gerçekleştirilmesi programlandı.

En yüksek hisseler ulaştırma-haberleşme ve eğitim kesimine

2021 Yılı Yatırım Programı kapsamındaki yatırım ödeneğinden en yüksek hissesi yüzde 30,7 ile ulaştırma-haberleşme kesimi yatırımları aldı.

Eğitim yatırımlarının hissesi yüzde 14,3, güç yatırımlarının yüzde 12,2, madencilik yatırımlarının yüzde 10,4, tarım yatırımlarının yüzde 8,7 ve sıhhat yatırımlarının yüzde 7,5 oldu. İmalat, turizm, konut, içmesuyu ve kanalizasyon, teknolojik araştırma, etraf üzere öbür kesimlerin toplam hissesi ise yüzde 16,2 oldu.

Merkezi İdare Bütçesi kapsamındaki kuruluşlardan en fazla yatırım ödeneği tahsis edilen kuruluşlar 15,1 milyar lira ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 13,5 milyar lira ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, 13,1 milyar lira ile Karayolları Genel Müdürlüğü, 11 milyar lira ile Ulusal Eğitim Bakanlığı ve 8,6 milyar lira ile Sıhhat Bakanlığı oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının yatırımları içinde Gayrettepe-İstanbul Yeni Havalimanı Metro Çizgisi, Başakşehir-Kayaşehir Metro Çizgisi üzere projelerle kent içi ulaşım ön plana çıktı.

Öbür yandan DSİ’nin Türkiye genelinde devam eden ziraî sulama yatırımlarına 8,4 milyar lira ödenek tahsis edildi.

Kaynak: t24.com.tr

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: