Ekonomi

2021’de gayrimenkulde yeni rekorlar kırılabilir

Türkiye genelinde 2020 yılında gayrimenkulde 2 milyon 678 bin 74 satış süreci gerçekleşti. Böylece emlak bölümünde tüm yılların rekoru kırılmış oldu. 2021’e de umutlu giren gayrimenkul kesimi bu yıl yeni rekorların gelebileceği beklentisinde.

Pandemiye karşın gayrimenkule olan talebin düşmediğini belirten Besa Küme Satış ve Pazarlama Koordinatörü Şule Alp, “2020’de gayrimenkulde 2 milyon 678 bin 74 satış süreci gerçekleşti. Bilhassa 2. elde satışlardaki gerçekleşen 1 milyon 29 binlik konut satışında pandemi periyodundaki faiz indiriminin çok büyük tesiri oldu” dedi.

İkinci el hareketli

Gayrimenkul bölümünün 2021 beklentilerini de kıymetlendiren Alp, ikinci el satışlarına ilginin büyük olduğunu belirterek “İkinci el çok hareketli. Mevcut faiz oranları düşerse gayrimenkulde hareketlilik daha da artacak. Bu durumda yeni rekorların gelmesi kaçınılmaz” diye konuştu.

Bodrum’a ilgi yüksek

Birtakım vilayet ve ilçelere talebin yüksek olduğunun bilgisini veren Alp, “Bodrum, Çeşme, Alanya üzere ilçeler bunların başında geliyor. Son bir yılda büyük ilgi gören Bodrum’da gayrimenkul fiyatları katlandı. İlçedeki konutların fiyatları yüzde 49 oranında bedel kazanırken kiralar ise yüzde 18 oranında yükseldi. Ortalama konut metrekare satış fiyatı 9 bin 715 TL, ortalama konut fiyatı 1 milyon 340 bin 670 TL oldu. İlçedeki ortalama kira fiyatı ise 2 bin 932 TL. Konutun kendini amorti etmesi ise 30 yıl. Bu talep bu yıl da devam edecek. Bodrum’da birçok yeni proje hayata geçiyor” sözlerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: