Ekonomi

2021’e nasıl başlıyoruz?

Global iktisat için 2021, kısmen “2020 kadar da berbat olamayacağı” varsayımına dayanan bir umut hissiyle başlıyor. Optimistlik kısmen de koronavirüs pandemisini denetim etmek için aşıların yaygınlaştırılmasına da dayanıyor. 2021 içinde bir vakitte işlerin tekrar eskisi üzere olabileceğine dair beklentiler ise eskisi kadar argümanlı değil artık.

Fakat bu noktaya varıldığında, milyonlarca işi kurtarmak ve dünya çapında yükselen kamu borcundaki yüz milyarlarca dolarlık artışı geri döndürmek için çok geç olacak.

Bölünmüş bir ABD’de başkanlık seçimleri, Çin ile devam eden ticari tansiyonlar ve Brexit gündemiyle daha hafif tehditlerin gölgelediği bir yıl olarak başlayan 2020, kısa müddette eşi gibisi görülmemiş kilitlenmelerin ortasında rastgele bir ekonomik büyümeyi yaratabilmek için varoluşsal bir zahmet haline geldi.

Aşılarla bir arada 2021 için beklentiler iyileşmişken, COVID-19’un yarattığı yıkıntıya süratlice bir göz atarak 2021’e nereden başladığımızı hatırlamakta yarar var:

Paradigma Kayboldu

Ekonomik dönüm noktalarından yaklaşık altı ay evvel ikaz verme eğiliminde olan OECD’nin Bileşik Öncü Göstergelerine nazaran, dünyanın gelişmiş ekonomilerindeki toparlanma suratı kriz öncesi düzeylerin altında kalıyor.

slowing rebound

Kolay Para

Tüm dünyada, ekonomik siyaset yapıcılar acil durum moduna geçti. Merkez bankaları, mali şartları gevşetmek için faiz oranlarını yeni en düşük düzeylere düşürdü yahut sıfırın altındaki ultra gevşek düzeylerde tuttu.

Screenshot 66

Teşvik Çılgınlığı

Yetkililer ayrıyeten yeni acil durum programlarını açıkladılar, niceliksel genişleme çok hızlandı ve merkez bankaları, tam da hazinelerin krize mali yansılarını finanse etmek için daha fazla borç vermeye başlamasıyla birlikte, devasa devlet tahvilleri ihraçları başladı.

stimulus 2020

Borç Dağları

Kilitlenmelerin neden olduğu sonuçları hafifletmek için hükümetlerin eşi görülmemiş harcamaları, dünya çapında kamu borçlanmasını artırdı. Birtakım ülkeler için, borç düzeyleri şu anda on yılların en yüksek düzeyinde.

Screenshot 67

Emek Erimesi

Bütün uğraşlarına karşın, hükümetler her işi koruyamadı ve işsizlik oranları yılın başlangıcına kıyasla yükseldi. Turizm ve havayolları üzere kimi kesimlerin uzun vadeli değişimle karşı karşıya kalmasıyla, birçok iş sonsuza dek kaybedilebilir ve bu da uzun vadeli ekonomik yara izi mümkünlüğünü artırabilir.

Screenshot 68

Göçmen Sefaleti

Kriz, eşitsizliği düzeltmek için atılmaya çalışılan adımlara darbe vurdu. Göçmen emekçiler, işlerinin birden fazla garantisiz olduğu için esasen ağır bir yük taşıyorlardı.  Pandeminin ön saflarında çalışırken sıklıkla daha büyük sıhhat riskleriyle karşı karşıya kaldılar.

Tekrar de personel dövizleri beklenenden daha dirençli oldu. ABD’deki göçmenlerden Latin Amerika’daki ailelere yapılan nakit transferleri, yaklaşık olarak 2019 toplamına eşit olacak ve Dünya Bankası’nın Nisan ayındaki düşüş iddiasından çok daha güzel.

remittances

Ticaret Başa Çıkıyor

Nisan ayında, memleketler arası ticaret akışlarında savaş sonrası periyodun rastgele bir noktasında olduğundan daha derin bir çöküş korkusuna karşın, 2020’deki düşüş, global mali kriz sırasında görülenlere büyük ölçüde misal oldu. OECD’ye nazaran, bu kısmen, ticaret yoğunluğunun düşük olduğu hizmetlerdeki tüketici talebindeki keskin düşüşü yansıtıyor.

commerce

Biden Tesiri

Joe Biden’ın Kasım’daki seçim zaferi, ABD’nin son dört yılda izlediği “Önce Amerika” siyasetini geri çevirirse, ticarete de yardımcı olabilir. Biden’ın muhtemel tesiri Bloomberg Economics’in hesapladığı bir sonuç olan globalleşmede tam aksine dönüşün ve 2050’ye kadar 31 trilyon dolar kaybın önlenmesine yardımcı olabilir.

Screenshot 69 1

Güç kayması

2020’nin tüm aksilikleri için ilerleme en azından bir cephede gerçekleşti. Hem ABD hem de Kanada birinci sefer bayan maliye bakanları seçerken, bayanlar ekonomik gücün dizginlerini kullanma konusunda yeni bir çığır açtı. Janet Yellen, 2021’de Hazine Bakanı olarak vazifesine başlayacak.

Screenshot 70

Bloomberg

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: