Ekonomi

2021’in birinci halka arzı; Işık Plastik için gong çaldı…

Talep toplama sürecinde 400 binden fazla yatırımcının ilgisiyle karşılaşan Işık Plastik, halka arz sürecini tamamlayarak Borsa İstanbul’da ISKPL koduyla süreç görmeye başladı. Borsa İstanbul’da hisse senedi bakiyesi bulunan neredeyse her 5 yatırımcıdan birinden talep alan kurumun Yönetim Heyeti Lider Yardımcısı ve Genel Müdürü Abdullah Çeker, “Yurtdışında çeşitli organik ve şirket satın alım yoluyla büyüme fırsatlarını değerlendirmeyi planlıyoruz. Amerika’da yaşadığımız muvaffakiyetten edindiğimiz deneyim ile farklı ülkelerde de gerekli adımları atacağız. Bölgesel bir üreticiden çok daha fazlası olmayı hedefliyoruz” dedi.

60’a yakın ülkeye ihracat gerçekleştiren Işık Plastik’in Garanti BBVA Yatırım’ın liderliğinde gerçekleştirilen halka arzı; Borsa İstanbul’da düzenlenen Gong Merasimi ile tamamlandı. Kurum, ISKPL kodu ile Borsa İstanbul’da süreç görmeye başladı.

2021 yılının birinci halka arzı olan ve talep toplama periyodunda bakiyesi olan 2 milyonu aşkın hisse senedi yatırımcısının bulunduğu Borsa İstanbul’daki neredeyse her 5 yatırımcıdan birinden talep alan Işık Plastik, halka arz büyüklüğünün toplamda 14,2 katına denk gelen bir ilgi görmüştü.

Borsa İstanbul tarafından paylaşılan bilgilere nazaran 160,411,855 TL nominal pahalı (filtre edilmemiş) talep toplayan Işık Plastik’in halka arz edilen toplam 181.709.317 TL bedelli, 11.286.293 TL nominal kıymetli hisselerinin tamamı satılmıştı. Kurumun arz sonrası halka açıklık oranı yüzde 21,8 olarak gerçekleşti.

28 Ocak 2021 tarihinde düzenlenen Gong Merasimi; Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Dr. Korkmaz Enes Ergun, Garanti BBVA Yatırım Genel Müdürü Utku Ergüder, Işık Plastik İdare Şurası Lider Yardımcısı ve Genel Müdürü Abdullah Çeker, Işık Plastik İdare Şurası Üyesi Ahmet Sadin Çeker, Işık Plastik İdare Heyeti Üyesi Abdülkerim Emek ve takımlarının iştirakiyle gerçekleşti.

Gong Merasiminde konuşan Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Dr. Korkmaz Enes Ergun, “Işık Plastik’in bugün süreç görmeye başlamasıyla 2021 yılının birinci halka arzını gerçekleştirmiş oluyoruz. Işık Plastik yaklaşık 182 milyon TL fiyatında halka arzıyla ve çok ender görülen 400 binin üzerindeki yatırımcı sayısıyla yaptığı bu satış ile çok başarılı bir halka arz gerçekleştirmiştir. 2021’de gerek piyasa şartlarının elvermesiyle gerekse de kurumlar vergisinde yapılan iki puan indirimle çok daha fazla sayıda halka arzın gerçekleşmesini bekliyoruz. Bu başarılı halka arzdan ötürü Işık Plastik ve Garanti BBVA Yatırım’ın değerli yöneticilerine ve çalışanlarına, Borsa İstanbul ve SPK uzmanlarına çok teşekkür ediyorum. Işık Plastik’e borsamız ailesine beğenilen geldin diyorum” dedi.

Gong Merasiminde kelam alan Işık Plastik İdare Şurası Lider Yardımcısı ve Genel Müdürü Abdullah Çeker, “Işık Plastik olarak 2021’in birinci halka arzını gerçekleştirdik. Yüksek bir iştirakle son bulan talep toplama mühletince bize güvenen ve kurumumuza ortak olan yatırımcılarımıza teşekkür ediyoruz. Bundan sonra hem üretim hem de ihracat alanındaki süratli büyümemizi daima birlikte sürdüreceğiz” dedi.

“Yurt dışı yatırımlarımızı artırdık”

Toplamda 60’a yakın ülkeye eser ihraç ettiklerine değinen Çeker, “2017 yılında toplam satışlarımız içerisinde yüzde 60 olan ihracat hissemizi, 2020 yılının birinci 9 ayında yüzde 78’e ulaştırdık. Pandemi devrinde en büyük amaç pazarlarımızdan birisi olan Avrupa Birliği’ne yakınlığımız, kesintisiz olarak üretimlerimize devam etmemiz ve aldığımız tedbirlerle tedarik zincirinde aksamalar yaşamamamız sayesinde yurtdışı satışlarımızı önemli manada artırdık ve bu artış kalıcı hale geldi. Ayrıyeten 2016 yılında yaptığımız şirket satın alımı ile birlikte girilmesi güç olan ABD pazarına adım attık. Yaptığımız pazarlama faaliyetlerinin meyvelerini vakit içerisinde aldık ve 2017 yılında satışlarımız içerisinde yalnızca yüzde 1,2 hisseye sahip olan ABD pazarının ciromuzdaki hissesini 2020’nin birinci 9 ayında yüzde 22’ye yükselttik” dedi.

“Karlılığımızı sistemli olarak artırıyoruz”

Avrupa pazarına coğrafik olarak yakın olmanın avantajını değerli ölçüde kullanarak satışlarını katladıklarını anlatan Çeker, “Önümüzdeki periyotta de gaye pazarlara yakın olmanın pahasının artacağını düşünüyoruz. Bu kapsamda yurtdışında çeşitli organik ve şirket satın alım yoluyla büyüme fırsatlarını değerlendirmeyi planlıyoruz. Amerika’da ve Avrupa’da yaşadığımız muvaffakiyetin benzerini de buralarda edindiğimiz deneyim ile farklı ülkelerde de deneyimlemek için gerekli aksiyonları alacağız” dedi.

Işık Plastik’in satışlarının ve karlılığının daima arttığını anlatan Çeker; “Özellikle 2020’nin birinci dokuz ayı ile 2019’un birinci dokuz ayını kıyasladığımızda satışlarımızı yüzde 100 artırdığımızı görebilirsiniz. Bu muvaffakiyet uzun yıllardır yapılan güçlü pazarlama faaliyetleri sonucu ve bu harika periyotta emniyetli bir tedarikçi olmamız sayesinde mevcut müşterilerimizdeki hisselerimizin artırılması ve yeni müşterilere ulaşılması sayesinde oldu” dedi.

Gaye: Dünya markası olmak…

Halka arzdan elde ettikleri geliri nasıl değerlendireceklerine de dikkat çeken Çeker, “Elde edeceğimiz geliri yüklü olarak büyümenin finansmanı için kullanmayı planlıyoruz. Bu kapsamda gelirin yüzde 35 ila 50’sini mevcut büyüme planımızın işletme sermayesi gereksiniminin karşılanması ve yüzde 15 ila 30’unu ise başta inşaatının yüzde 75’i tamamlanan Işık-2 Fabrikası olmak üzere yüklü olarak karar verilmiş mevcut yatırımlar için kullanmayı planlıyoruz. Kalan yüzde 25 ila 40 ortasındaki kaynağı ise yeni yatırımlara karar verilinceye kadar şirketimiz üzerindeki faiz masraflarını azaltmak ve karlılığımızı daha çok arttırmak için mevcut kredilerin geri ödenmesinde kullanacağız. Halka arzdan sonra devreye almayı planladığımız yeni yatırımlarla; daha katma pahalı yurt içi pazarda ithal edilen çizilmez, aynalı ve buğu tutmayan levha yatırımlarıyla satışlarımızı ve karlılığımızı kısa müddette artırabileceğimizi düşünüyoruz. Ek olarak Avrupa Birliği ve ABD pazarı büyük birer pazar ve oralarda gidebilecek daha çok yolumuz var. Mevcutta yüzde 78 olan ihracat oranımızı muhafazayı planlıyoruz. Bu oranı korumak ve daha da yükseltmek için de yurtdışındaki pazarlama faaliyetlerine devam edeceğiz. Işık-2 fabrikamızın Ağustos 2021’de devreye alınması ve artan eser gamı ile birlikte bölgesel bir üreticiden çok daha fazlası olmayı hedefliyoruz. Dünyada bu dalda kelam sahibi bir oyuncu olabilmek için hedeflenen pazarlara yakın üretim tesisleri ile birlikte fabrika portföyünün genişletilmesi gerektiğini biliyoruz. Bu kapsamda da fırsatları en yeterli biçimde değerlendireceğiz” dedi.

Başarılı halka arz sürecinde kendilerine dayanak olan kurumlara da değinen Çeker: “Emeği geçen herkese, başta Işık Plastik ve Garanti BBVA Yatırım’ın değerli yöneticileri ile çalışanlarına, yönlendirmeleriyle dayanak veren Sermaye Piyasaları Konseyi ve Borsa İstanbul’a, iş ortaklarımız Akol Avukatlık Paydaşlığı, EY (Ernst & Young) ve TimePR’a teşekkür ediyorum” dedi.

Kamuoyu Aydınlatma Bilgisi (Disclaimer)

“Payların halka arz fiyatının belirlenmesinde Sermaye Piyasası Kurulu’nun ya da Borsa İstanbul A.Ş. rastgele bir takdir yetkisi ya da onayı bulunmamaktadır. Şirket ve halka arz edilecek hisselerle ilgili bilgileri içeren İzahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusu Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP), Işık Plastik Sanayi ve Dış Ticaret Pazarlama A.Ş.’nin internet sitesinde (www.isikplastik.com), Şirket’in halka arzına aracılık eden Garanti Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin internet adresinde (www.garantibbvayatirim.com.tr) yayımlanmaktadır. Yatırımcıların yatırım kararlarını, anılan internet adreslerinde yayımlanmış olan şirket ve halka arz edilecek hisselere ilişkin İzahname ile tasarruf sahiplerine satış duyurusunun incelenmesi suretiyle vermeleri gerekmektedir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: