Ekonomi

7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

Dünya bu hafta emtia rallisi, artan doğalgaz fiyatları, yeni bölgesel anlaşmalar etrafındaki gelişmelere odaklanırken, küresel piyasalar dünyanın en büyük iki ekonomisinden gelen toparlanmaya yönelik öncü ekonomik verileri ve ‘Evergrande krizini’ izledi

Yurtiçinde ise İngiltere’nin Türkiyeyi seyahat kısıtlamaları dahilinde uyguladığı kırmızı listeden çıkarması ön plana çıktı.

İşte 7 başlıkta geçtiğimiz haftanın özeti…

1- Evergrande krizi derinleşiyor

Çin’in hızlı büyüme ivmesinin gayrimenkul sektörü tarafındaki önemli oyuncusu Evergrande finansman akışı kesilmeye başlayınca zora girdi. Biriken borçları 300 milyar dolara ulaştı.Bu rakam hemen hemen Yunanistan’ın borcuyla aynı düzeyde. Evergrande’nin elinde bekleyen 1,4 milyon konut ve ticari birim var ve tam 10 milyon kişi bu konut ve ticari birimlerin bitmesini bekliyor.

Bu durum krizin sosyal alanda etki yaratmasına da yol açıyor. Yaklaşık 10 milyon kişi şirketin işlerini tamamlamasını bekliyor, kızgın tasarruf sahipleri protestolar düzenliyor.

2- İngiltere, Türkiye’yi kırmızı listeden çıkardı

Turizm sektörünün İngiltere’den beklediği haber geldi.

İngiltere, Türkiye’yi seyahat sonrası zorunlu otel karantinası gerektiren kırmızı listeden çıkardı. Uygulama 22 Eylül tarihinden itibaren geçerli olacak.

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında oluşturduğu ve “trafik ışığı sistemi” adını verdiği seyahat listesinde son güncellemeyi Ağustos ayının sonunda yapmış ve Türkiye’yi kırmızı listede tutmuştu.

3- ABD’de enflasyon yüzde 5’in üzerindeki seyrini sürdürdü

ABD’de enflasyon yüzde 5 üzerindeki seyrini Ağustos’ta da korudu.Ağustos’ta tüketici fiyat endeksi (TÜFE) bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,3 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yüzde 5,3 yönündeydi.

Aylık olarak bakıldığında Ağustos ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,3 arttığı görüldü. Aylık veri son yedi ayın en düşük artışını kaydetti ve fiyatlara yönelik yukarı yönlü baskının bir kısmının azaldığına işaret etti. Çekirdek enflasyon göstergesi olan gıda ve enerji dışı TÜFE yıllık olarak yüzde 4 arttı. Beklenti artışın yüzde 4,2 olması yönündeydi. Çekirdek enflasyon ise aylık yüzde 0,1 artış gösterdi. Buradaki beklenti yüzde 0,3 olarak belirlenmişti.

4- Doğalgaz fiyatları rekor tazeledi

Avrupa’daki doğalgaz fiyatları da tedarik sıkıntıları ve kışın yaklaşmasıyla beraber rekor tazelemeye devam ediyor. Elektrik fiyatları da artan doğalgaz fiyatlarıyla birlikte yükseliyor.

Goldman Sachs, Avrupa’da artan enerji fiyatlarının bu kış elektrik kesintilerinin yaşanmasına dair riskleri artırdığını belirtti. Banka, özellikle havaların daha da soğuması ve düşük doğalgaz stoklarının elektrik kesintisi ihtimalini artırabileceğini vurguladı.

5- Bölgesel aktörler arasında stratejik işbirlikleri

Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması (RCEP) üyesi ülkelerin, yıl başına dek serbest ticaret bölgesi oluşturulmasında anlaşmaya vardığı bildirildi. Anlaşma bünyesindeki tüm katılımcı ülkelerin, imzalanması planlanan anlaşmanın zaman diliminde ilk kez karar kıldığı belirtildi.

Japonya ile Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN), yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı ekonomik toparlanma için iş birliği yapılmasında anlaştı. Buna göre, taraflar tedarik zincirlerinin direncinin artırılması, ticaret akışının garanti edilmesi ile dijital teknolojilerin teşvik edilmesi konularında eylem planı uygulayacak.

İngiltere, ABD ve Avustralya savunma alanında ileri teknolojilerin paylaşılacağı bir anlaşmasına yaptıklarını duyurdu. Bu ülkeler, anlaşmanın, Çin’in büyüyen bir askeri varlığa sahip olduğu Hint-Pasifik bölgesindeki çıkarlarını savunmak için hayati öneme sahip olduğunu düşünüyor.

6- Çin ekonomisi tüketicilerin daha az harcamasıyla yavaşladı

Çin ekonomisi Ağustos ayında, yönetimin yayılan Kovid-19 salgınını kontrol altına alabilmek için sıkı tedbirler uygulaması ve bunun sonucu tüketici harcamalarının ve yaz tatili döneminde seyahatlerin azalması ile birlikte daha da zayıfladı.

Tüketiciler, Temmuz sonlarında ortaya çıkan delta varyantın da önce harcama konusunda temkinliydi ve harcamalar pandemi öncesi seviyelerine ulaşamamıştı. Son dönemde, emlak ve eğitim alanında düzenleyici kuruluşların uygulamaya koyduğu kısıtlamalar da tüketici beklentileri üzerinde baskı oluşturdu.

7- Fitch, Türkiye büyüme beklentisini yükseltti

Fitch, Türkiye’nin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 9,2’ye yükseltti. Kredi derecelendirme kuruluşu, Küresel Ekonomik Görünüm raporunda, Türkiye’de 2021’de neredeyse son 10 yılın en yüksek büyümesinin yaşanmasının muhtemel olduğunu belirtti. Fitch, küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminini ise yüzde 6,3’ten yüzde 6’ya düşürdü.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: