Finans

800 Lirayla kandırdılar, üç dakikada 19 bin lirası gitti

Dolandırıcılık şebekesi Gültekin’e ilişkin sanal kartın bilgilerini ele geçirdi. Üç dakika içinde Gültekin’in hesabından 19 bin liralık iki cep telefonunu Ankara’dan alan şüphelilerin vurgun usulü ise şaşırttı.

Dolandırıcılık şebekesi birinci olarak 22 Aralık günü Gültekin’in GSM numarasına bir SMS gönderdi. SMS, Gültekin’in hesabının bulunduğu özel bir bankadan geliyormuş üzere kurgulanmıştı.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere nazaran SMS’te, Gültekin’in, 800 liraya yakın biriken kredi kartı aidatının iadesini alabileceği bilgisi yer alıyordu. Gültekin SMS’te yer alan linke tıkladı. Karşısında, kendi tabiriyle, profesyonelce hazırlanmış çalıştığı bankanın geçersiz web sitesi çıktı.

Şebeke üyeleri telefonda

Açılan sayfaya Gültekin bir kısım şahsî bilgilerini ve kart bilgilerini girdi. Bu birinci sürecin üzerinden 8 gün geçti. Bu sefer 30 Aralık günü Gültekin, 0850 ile başlayan bir numaradan arandı. Arayan kişi kendisini bankacı olarak tanıttı.

Kişi, Gültekin’e özetle “22 Aralık’tan beri kredi kartınıza ait kuşkulu süreç girişi tespit ediyoruz. Kartınızla alışveriş yapılmaya çalışılıyor. Artık size göndereceğim şifreyi bizimle paylaşmanızı rica ederim” dedi. Tam bu esnada, şebekenin bir üyesi Gültekin ile konuşurken ikinci bir kişi de birebir saniyeler içinde Gültekin ismine bankayı aradı.

Bankayı arayan kişi, Gültekin’e ilişkin kartın kapalı olan mail order sisteminin açılmasını istedi. Banka vazifelisi, arayan kişinin Gültekin olduğunu düşünerek şifreleri kayıtlı GSM numarasına gönderdi.

Bu sırada, Gültekin ile konuşmaya devam eden şebeke üyesi, kendisine SMS olarak gönderdikleri şifrenin paylaşılmasını istedi.

‘Şimdilik ödeme yapmayın, ivedisi yok’

Üç dakika içinde Gültekin’e 6 haneli 2 başka şifre geldi. Şebeke üyesi, Gültekin’e “İşleminiz tamam. Kartı iptal ettirdim. Size 5 gün içinde yeni bir kart göndereceğiz” dedi.

Gültekin, “Bankaya ödeme yapmam gerek. Bu durumda ne yapmalıyım” deyince, bankacı olarak konuşmayı sürdüren şebeke üyesi “Şimdilik ödeme yapmayın. İvedisi yok. Sorun çözülsün ödemenizi yaparsınız” dedi. Gültekin, karşılaştığı ilgiden mutlu kalarak telefonu kapattı.

‘Bankanın da yanılgısı var’

Birebir günün akşamı internet bankacılığına giren Gültekin, gündüz düştüğü yanılgıyı fark etti. Gültekin’in kredi kartı ile biri 11.899 TL, oburu 6.499 liralık iki cep telefonu alınmıştı.

Soluğu evvelki gün savcılıkta alan Gültekin, yaptığı açıklamada ise “Burada banka da kusurlu. Banka, kayıtlı bir numaradan aramayan bu bireyden şüphelenmeliydi” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: