Haber

ABD Başkanı Biden, araba fiyatlarının yüksekliğinden yakındı


ABD Başkanı Biden: Araba fiyatları çok yüksek

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, ABD’de bugün açıklanan istihdam raporu ile ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

EKONOMİK TOPARLANMA İÇİN TARİHİ BİR GÜN

Ülkede işsizlik oranının yüzde 4,2’den yüzde 3,9’a düştüğüne dikkati çeken Biden, ABD’nin ekonomik toparlanması için tarihi bir gün olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Enflasyonun halen endişe kaynağı olduğunu vurgulayan Biden, ancak istihdamdaki artışın ekonomik planının işe yaradığını gösterdiğini ifade etti.

Biden, “Bugün Amerika, ekonominin bir bütün olarak salgın öncesi döneme göre daha güçlü olduğu dünyadaki tek lider ekonomi” değerlendirmesinde bulundu.

“FED’İN FİYAT ARTIŞLARININ KALICI HALE GELMEMESİNİ SAĞLAYACAĞINDAN EMİNİM”

İstihdam ve gelirler düzelse bile ailelerin hala fiyat ve maliyet sıkıntısını hissettiklerini belirten Biden, ailelerin karşı karşıya kaldığı maliyetleri ele almak için üç aşamalı bir plan hazırladığını, bu planın ilk aşamasının tedarik zincirinin onarılması, ikinci aşamasının tüketicilerin korunması ve rekabetin teşvik edilmesi, üçüncü aşamasının ise mutfak maliyetinin azaltılması olduğunu aktardı.

“ARABA FİYATLARI ÇOK YÜKSEK”

Biden, araba fiyatlarının çok yüksek olduğuna dikkati çekerek, “Şu an araba fiyatları çok yüksek. İki çözüm var, daha fazla üreterek araba arzını artırmak veya Amerika’yı yoksullaştırarak arabalara olan talebi azaltmak. Bu bir seçim” dedi.

Darboğazların çözülmesi ve altyapının iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayan Biden, “Tüm Amerikalılar için daha fazla büyüme, istihdam ve fırsat yaratma kapasitesine sahip bir ekonomiye ihtiyacımız var” diye konuştu.

Biden, ABD Merkez Bankasının (Fed) maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerini ulaşmak için harekete geçeceğine ve fiyat artışlarının uzun vadede kalıcı hale gelmemesini sağlayacağından emin olduğunu ifade etti.

Kaynak: AA

Source link

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu