Ekonomi

ABD Brent petrol fiyatı iddiasını yükseltti

EIA, bu yıl için Brent petrolün varil fiyatına ait iddiasını 52,70 dolardan 53,20 dolara yükseltti.

ABD Güç Enformasyon İdaresi’nin (EIA) “Şubat 2020 Kısa Devir Güç Görünümü Raporu”nda, bu yıl için Brent çeşidi ham petrolün ortalama varil fiyatı 53,20 dolar olarak kestirim edildi. Aralık ayı raporunda bu sayı 52,70 dolardı.

Raporda, bu yılın birinci yarısında ortalama 54,47 dolar ikinci yarısında ise 52 dolar olarak gerçekleşmesi beklenen Brent çeşidi ham petrolün ortalama varil fiyatının gelecek yıl 55,19 dolar olacağı öngörüldü.

Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varil fiyatının ise bu yıl 50,21 dolar, gelecek yıl 51,56 dolar olacağı iddia edildi. Öte yandan, raporda, ocak ayında fiyatların yüksek seyretmesinin Suudi Arabistan’ın şubat ve mart aylarında aylık 1 milyon varil kesinti yapacağını duyurmasının bir sonucu olduğu lakin yılın ikinci yarısında petrol arzında beklenen artışla birlikte global petrol stoklarındaki düşüşün yavaşlayacağı ve bununda petrol fiyatlarının üst taraflı seyrini sınırlayacağı belirtildi.

ÜRETİM BEKLENTİSİ AŞAĞI ÇEKİLDİ

EIA, ABD’nin bu yıla ait günlük ham petrol üretim beklentisini aşağı istikametli revize etti. Buna nazaran, ülkenin günlük ortalama ham petrol üretiminin bu yıl yaklaşık 11 milyon varil düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu sayı geçen ayki raporda 11 milyon 100 bin varil olarak iddia edilmişti. Kelam konusu üretimin 2022’de ise 11 milyon 530 bin varil düzeyinde gerçekleşeceği iddia ediliyor.

ABD, Kasım 2018’de Suudi Arabistan ve Rusya’yı geride bırakarak dünyanın en büyük ham petrol üreticisi olmuştu.

Kaynak: bigpara.hurriyet.com.tr

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: