Haber

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price ile muhabir arasında Rusya iddiaları hakkında kanıtınız var mı? polemiği

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, günlük basın toplantısında, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye zemin hazırlamak üzere sahte bir saldırı videosu hazırlayabileceğini ortaya attı.

“KANIT ŞU ANDA SİZE İFADE ETTİĞİMDİR”

Associated Press’in Dışişleri Bakanlığı muhabiri, sözcüye bunun için kanıt gösterip gösteremeyeceğini sordu.

Price, “Kanıt şu anda size ifade ettiğimdir.” şeklinde yanıt verince salonda tansiyon yükseldi.

Muhabir, bunun bir kanıttan ziyade bir iddia veya açıklama olduğunu belirterek “Kanıtınız nedir? Bu kriz aktörleri gibi, (komplo teorisyeni) Alex Jones’un işleri gibi şeylerdir.” yanıtını verdi.

Sözcü, bu bilginin ABD istihbaratının elindeki bilgilerden derlendiğini ifade edince, muhabir bunların kanıt sayılamayacağını belirtti.

“KÜÇÜK BİR KANIT BİLE GÖSTERMEDEN BUNA İNANMAMIZI BEKLİYORSUNUZ”

Price, “Formatı beğenmediğini anlıyorum.” şeklinde çıkış yapınca muhabir de “Formattan çok konu içerikle ilgili” diye karşılık verdi.

Bu karşılık üzerine sözcü, “ABD hükümetinin elindeki bilgi konusunda şüphe etmenden dolayı üzgünüm. Elimizde bu bilgi olduğunu size söylüyoruz. Bunu size sağlamamızın sebepleri var. Bunlardan biri Rusya’yı böyle bir adım atmaktan caydırmaktır.” diye konuştu.

Muhabir ise “Bu ispat edilemez bir şey. Rusların bunu planladığına dair kanıtınız nedir? Bunu planlamıyorlar demiyorum. Ancak siz buraya çıkıp bu ifadeleri kullanıyorsunuz ve bunun doğru olduğuna dair küçük bir kanıt bile göstermeden buna inanmamızı bekliyorsunuz.” dedi.

ABD istihbaratı ve yönetimi daha önce Rusya’nın işgale zemin hazırlamak için Ukrayna’nın doğusuna sahte operasyonlar düzenlemek için özel bir birlik yerleştirdiğini iddia etmişti.

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu