Ekonomi

ABD iktisadı son 75 yılın en berbat performansını kaydetti

ABD iktisadı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tesiriyle 2020’de yüzde 3,5 küçülerek 1946’dan bu yana en berbat performansını kaydetti.

ABD Ticaret Bakanlığı, Ekim-Aralık 2020 devrine ilişkin öncü Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) bilgilerini açıkladı. Buna nazaran, ABD’de GSYH 2020’nin dördüncü çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 4 arttı.

Geçen yılın ikinci çeyreğinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yaşadığı tarihi daralmanın akabinde üçüncü çeyrekte rekor süratte büyüme kaydeden ABD iktisadı, geçen yılın dördüncü çeyreğinde piyasa beklentileriyle paralel seyir izledi.

Ülke iktisadı, Kovid-19 salgını ve salgına karşı alınan karantina tedbirleri nedeniyle geçen yılın birinci çeyreğinde 5 daralmış, ikinci çeyreğinde yaşadığı yüzde 31,4’lük rekor küçülmenin akabinde, salgına karşı alınan tedbirlerin gevşetilmesiyle üçüncü çeyrekte yüzde 33,4 büyümüştü.

ABD iktisadı, 2020 genelinde ise yüzde 3,5 daralarak 1946’dan bu yana kaydedilen en makûs performansı gösterdi. Kelam konusu daralma, 2007-2009 yıllarındaki global finansal kriz devrinden bu yana birinci yıllık küçülme oldu. Ülke iktisadı 2019’da yüzde 2,2 büyümüştü.

BÜYÜME SON ÇEYREKTE YAVAŞLADI

Kovid-19 salgını nedeniyle uygulanan sıkı önlemlerin gevşetilmesiyle başlayan ekonomik toparlanmanın devam etmesi dördüncü çeyrek GSYH artışında belirleyici oldu. Fakat Kovid-19 olaylarındaki artışla tekrar uygulamaya koyulan kısıtlamalar, salgının ülke iktisadını etkilemeye devam etmesine neden olurken, büyüme performansını yavaşlattı.

Bu devirde ABD iktisadının büyüme performansında, ihracat, sabit yatırımlar, şahsî tüketim harcamaları ve özel stok yatırımlardaki artışın eyalet ve mahallî idare harcamaları ile federal hükümet harcamalarındaki düşüşle kısmen dengelenmesi tesirli oldu. Birebir devirde ithalat da artış gösterdi.

Kaynak: hurriyet.bigpara.com.tr

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: