Ekonomi

ABD Türkiye’yi sınırlama stratejisi izleyecek

DW Türkçe Brooking Enstitüsü tarafından yayımlanan, “Yeni Türkiye’ye yönelik yeni ABD politikaları” başlıklı raporu büyük ilgi gören ve tartışmalara yol açan Danforth ile bir ropörtaj yaptı. Bugün yayınlanan röportajda, Türkiye uzmanı Nicholas Danforth, ABD’de Ankara’nın dış siyaset ataklarının milletlerarası güvenlik için tehdit oluşturduğu istikametindeki algının güçlendiğini, bu nedenle Washington’un Türkiye’nin hamlelerini sınırlama hedefiyle “tahdit stratejisine” yöneldiğini kaydetti.

Danforth raporda, Türkiye-ABD ilgilerinde yeni bir başlangıç yapılmasına ihtimal vermiyor.  Tekrar başlamak için, iki idarenin “tekrar benzeri dünya görüşlerini paylaşacakları bir anın gelmesi, bunun beklenmesi gerektiğini” söylüyor. İleride, Erdoğan sonrası Türkiye’nin, Batı ile ilgilerini tekrar tamir edip etmeyeceğine ise demokratik yollardan seçilecek bir sonraki hükümet karar verecek diye ekliyor.  O vakte kadar Washington’un bir yandan baskı siyasetlerini uygulayacağını ancak birebir vakitte da alakanın ileride tekrar restore edilmesini imkansız kılacak kadar kadar berbat bir noktaya gelmesini de önlemeye çalışacağını söylüyor.

Erdoğan’ın 2016 yılından itibaren yeni bir güvenlik doktrini uyguladığını, askeri güç kullanımına dayanan, ideolojik temelli bu siyasetler değişmedikçe de ABD ile Türkiye ortasında manalı işbirliği olamayacağını belirtiyor. Mevcut durumun da ABD idaresini,  artan oranda Türkiye için tahdit siyasetlerine yönelttiğine dikkat çekiyor. Türkiye’nin mevcut siyasetlerinde ısrar etmesi halinde, tahdit önlemleriyle de cevap verilmesi kaçınılmaz göründüğünü düşündüğünü söylüyor.

Bu da tabi Aralık ayında TRump’ın aldığı yaptırım kararlarından daha sert yaptırımlar manasına geliyor.

Dangorth, Erdoğan Hükümeti ile bağlantıların son yıllarda berbatlaşması nedeniyle ABD, bu hususta tehdit edildiği için Türkiye’deki İncirlik üssüne alternatifler üzerinde çalışmalar yürütmeye başladığını ekliyor. Yunan hükümeti de Washington’a alternatif sunmakta çok istekliydi dye hatırlatırken, ABD’nin Yunanistan’da yeni üsler, deniz üssü üzere teşebbüslerine şahit olduğumuzu hatırlatıyor.

Raporun müellifine nazaran, Akar’ın son açıklamalarına karşın,  Türkiye’nin F-35’leri alabilmesi oldukça bir vakit alacak zira S-400’ler konusu Washington’da Türkiye’ye olan itimadı yerle bir etmiş durumda. Türkiye’nin, daimi olarak S-400’leri kutularının içinde depolamayı garanti etmesi, yani işlevsizleştirileceği garantisini vermesi halinde, Dangorth fakat mevcut CAATSA yaptırımlarının kaldırılabileceğini düşünüyor.

Birebir vakitte müellif, ABD’nin Erdoğan iktidarını devirme niyetinde olmadığını lakin Erdoğan, artık ülkeyi demokratik yollardan yönetmeme yolunda “ilerlerse”, demokratik prensipleri, insan haklarını güçlü bir halde savunan Biden idaresinin Erdoğan’ın demokratik olmayan siyasetleri ve bu yerde iktidarda kalma uğraşları ile “rekabet içinde” olacağını söylüyor.

Röportajın orjinalini buradan okuyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: