Haber

ABD’de polis faciayı önleyen adamı nasıl vurdu?

ABD’nin San Jose kentinde bir restoranda çıkan kavgayı ayırmak isteyen K’uan Green adındaki genç bunda başarılı oldu ancak polis mermisiyle yaralandı. Şoke eden olayın yaşanmasına neden olan kavgada bir şahıs silah çekerken 20 yaşındaki Green, silahı çeken kişinin üzerine atlayarak onunla boğuştu ve silahı almayı başardı.

Contra Costa College’da Amerikan futbolu takımında forma giyen genç, iddialara göre müdahale etmek için olay mahaline gelen polisin ihtarına uymadı. Bunun üzerine genç sporcuya ateş açıldı. Olaydan yaralanarak kurtulmayı başaran Green’in avukatı ve yaşananların görgü tanıkları ise farklı bir hikayeden söz ediyor.

‘ZAMAN TANIMADILAR…’

Green’in avukatı Adante Pointer, polislerin o kargaşada müvekkiline emre uyması için zaman tanımadıklarını öne sürüyor. Güvenlik kamerası görüntülerinde ve görgü tanıklarının çektiği videolarda Green’in sırtının polislere dönük olduğu ve saniyeler içinde uyarılardan sonra polislere döner dönmez vurulduğu görülüyor.

Adante Pointer şu ifadeleri kullanmakta:

“Dört saniyelik bir süre tanımışlar ve özellikle tüm olup bitenlerin ortasında polisi tanıması için ona zaman vermemişler. Restoranda silahı saldırgandan almaya çalışanlar nedeniyle çok fazla bağırışma ve kafa karışıklığı vardı.”

La Victoria adlı restoranda yaşanan olayın başrolündeki silah ise “ghost gun” olarak da tabir edilen kayıt dışı, izi sürülemeyen ve ekseriyetle 3D yazıcılarla dahi yapılabilen silahlardandı. Söz konusu silahlar üretimi kolaylaştıkça giderek yaygınlaşıyor.

Olaya geri dönmek gerekirse; San Jose Polis Şefi Anthony Mata’ya göre, bir memur, silahlı şahsa birkaç el ateş etmeden önce silahı bırakmasını emretti. Ancak restorana silahı getiren kişi değil, tanıkların bir kahraman olarak nitelediği Green vurulmuş oldu. Restoranın güvenlik kamerası görüntüleri, kavgada yer almayan Green’in silahı başarılı bir şekilde saldırganın elinden çekip aldığı ve silahla restorandan dışarı çıktığını gösteriyor.

‘ALDIĞI TEŞEKKÜR, POLİS TARAFINDAN VURULMAK OLDU’

Green’in başarılı hamlesi sayesinde saldırgan, kimseye ateş açamadı. Pointer müvekkilinden “O bir arabulucuydu” diye söz ediyor. Green’in olayın kimsenin zarar görmeyeceği bir şekilde çözülmesi için uğraştığını dile getiren Pointer şöyle diyor:

“Aldığı teşekkür, polis tarafından vurulmak oldu. Polis olay yerine gelirken onlardan beklenen şey, durumu yatıştırmak, insanları kurtarmak ve silahlı adamı bulmak. Green zaten hepsini yapmıştı.”

Green, bacağından, karnından ve iki kez de kolundan vuruldu. Yerel bir hastaneye kaldırılan Green’in yaralanmaları hayati bir tehlike oluşturmamaktaydı. Avukat Pointer ise müvekkilinin yaklaşık 24 saat boyunca yatağına kelepçeli olarak tutulduğunu ve ikinci güne kadar ailesini görmesine izin verilmediğini söyledi.

Green’i vuran memurun kimliği açıklanmadı, ancak Polis Şefi Mata memurun dört yıldır görevde olduğunu söyledi. San Jose bölge savcısı konuyu araştırırken söz konusu memurun idari izinde olduğu aktarıldı.

Polis Şefi Mata konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında “Memur, restorandan çıkan kişinin silah tuttuğunu biliyordu; silahı tutan kişinin kendisine açıkça komutlar verildiğinde silahı atmadığını da biliyordu. Memurun bilmediği şey silahı restorana kimin getirdiğiydi. Bu bilgi, dedektiflerin olaydan sonra güvenlik kamerası görüntülerini incelemesinden sonra ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

KISA SÜRE ÖNCE BÖLGEDE CİNAYET İŞLENMİŞ

San Jose memurları ayrıca aynı gece restorandan bir blok ötede, olaydan kısa bir süre önce meydana gelen bir cinayet mahallindeydi. Katil hakkında ipucu bulamayınca, La Victoria’dan gelen çağrıya cevap verdiler. Mata şöyle aktarıyor:

“Söz konusu memur, ateşli silahla işlenmiş bir cinayetin kısa süre önce meydana geldiğini ve ateşli silahla şüphelinin kaçtığını ve civarda olabileceğini biliyordu. Memur, işlenen cinayete yakın bir mesafede, kalabalık bir restoranda silahlı bir adamın kavga çıkardığı ve panikleyen müşterilerin koşarak dışarı çıktığı bilgisini almıştı.”

San Jose Polis Şefi Anthony Mata’ya göre Green, restoranda silahını çeken adam olduğu varsayılarak gözaltına alındı.

*Bu haberdeki bilgilerin büyük bir kısmı Vice’ta “Cop Mistakenly Shot ‘Hero’ Athlete Who Wrestled Ghost Gun Away From Man” başlığıyla yayınlanan makaleden derlenmiştir.

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu