Ekonomi

Abdi İbrahim, COVID-19 aşısı üretimi için müsaade evrakı aldı

Türk ilaç bölümünün önderi Abdi İbrahim, COVID-19 aşılarını en üst standartlarda üretebilme kapasitesine sahip olduğunu gösteren üretim müsaade dokümanını aldı. Abdi İbrahim İdare Heyeti Lideri Nezih Barut, ‘‘Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı kontroller sonucu vermiş olduğu bu müsaade, dünya standartlarında aşı üretimi yapabileceğimizin kanıtıdır” dedi.

TÜRK ilaç kesiminde 109 yıldır faaliyet gösteren ve 19 yıldır kesintisiz pazar önderi olan Abdi İbrahim, dünyayı ve Türkiye’yi derinden etkileyen COVID-19 salgınına karşı geliştirilen aşıları en üst standartlarda üretebilme kapasitesine sahip olduğunu gösteren aşı üretim ve dolum yapma müsaade dokümanını aldı.

Abdi İbrahim İdare Heyeti Lideri Nezih Barut, Sıhhat Bakanlığı’nın yaptığı incelemeler ve kontroller sonucunda, Abdi İbrahim’e mRNA bazlı aşılar ile inaktif aşıları üretim ve dolum yapma onayını verdiğini belirterek, ‘‘Sağlık Bakanlığı’ndan aralık ayında mRNA bazlı yahut inaktif aşılar için beşerî aşı üretim ve dolum yapma müsaade evrakını aldık. Aşı üretim ve dolumu için hem altyapınızın hem de kalite sistemlerinizin yüksek seviyede olması gerekiyor. Bakanlığın yapmış olduğu kontroller sonucu verilen bu müsaadeyle, AbdiBio tesisimiz ve aşı üretim konusunda yeterliliğimiz bir sefer daha tescillenmiş oldu” dedi.

Pandemi ile gayrette tahlilin modülü olabilmek ismine, Ar-Ge ve üretim güçlerini, medikal yetkinliklerini, tüm uzmanlık ve tecrübelerini Türk tıbbının ve hastaların hizmetine sunduklarını belirten Nezih Barut, aşı üretimi konusundaki çalışmaları hakkında şunları söyledi: “Sektör başkanı bir şirket olarak toplumumuzun bu sıkıntı periyottaki gereksinimlerini dikkate aldık ve bizden beklenen katkıyı en üst düzeyde sunmak için çalıştık. Dünyada devam eden aşı çalışmalarını yakından takip ederek, salgını önleyecek aşı alternatiflerinin Türkiye’nin yerli ve ulusal ilaç şirketi olan Abdi İbrahim tesislerinde üretilmesi konusunda Sıhhat Bakanlığı’na müsaade için müracaatta bulunduk. Yapılan incelemeler sonucu, Sağlık Bakanlığı’ndan, BioNTech ve Moderna tarafından üretilen mRNA bazlı biyoteknolojik aşılar yanında, Rus ve Çinli şirketlerce üretilen inaktif aşıların AbdiBio’da üretim ve dolumu için izin dokümanını aldık. Alınan müsaade evrakıyla hem altyapımızın hem de kalite sistemlerimizin yüksek seviyede olduğu kanıtlandı.”

Abdi İbrahim’in aşı üretimi ve dolumu konusunda gereken teknolojiye ve altyapıya sahip olduğunu vurgulayan Barut, “İlaç bölümünün geleceği olarak gördüğümüz ve stratejik olarak çok değer verdiğimiz biyoteknolojiye kayda değer yatırımlar yaptık. 2018 yılında tamamladığımız biyoteknolojik ilaç üretim tesisimiz AbdiBio atmış olduğunuz en kıymetli adımdır. Aşı üretimi de dahil olmak üzere biyoteknoloji alanına yaptığımız tüm yatırımlarımızın maksadı; ülkemizi biyoteknolojik ilaçların üretiminde bir üretim üssü haline getirmek ve bu stratejik alanda Türkiye’yi kelam sahibi olan ülkelerden birisi yapmaktır. Abdi İbrahim olarak şu anda 20 milyon aşıyı üretebilecek kapasiteyiz. COVID-19 aşısının daha fazla miktarda üretimi için ek yatırım yapılması gerekirse, bunu da kısa mühlet içinde yapmaya hazırız” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: