Haber

ABD’yi ayağa kaldıran zam suistimali: Anında istifa ettiler!

Yaklaşık 2 bin şubesi ve 30 bine yakın çalışanı bulunan restoran zinciri Applebee’s, ABD’nin her yerinde olduğu gibi Kansas eyaletinde de şubeleriyle varlığını sürdürmekte. Jake Holcomb da bu restoranlardan birinde müdürlük yapıyor. O günkü mesaisinin beşinci saatinde bir iş arkadaşı yanında başka bir arkadaşıyla restorana yemek yemeye geldi ve ona “E-postayı gördün mü?” diye sordu…

Kansas’ın şehirlerinden Lawrence’ta yer alan ve Holcomb’un müdürlük yaptığı şube ile birlikte düzinelerce başka şubeyi de işleten ‘franchise’ grubunun yöneticilerinden Wayne Pankratz’ın gönderdiği e-posta kastediliyordu.

ARTAN FİYATLARI SUİSTİMAL ETME FİKRİ!

Applebee’s’i işleten franchise grubundaki diğer yöneticilere gönderilen ve daha sonra Lawrence’taki restorana kadar iletilen e-posta, yüksek benzin fiyatlarını ve enflasyonu, şirketin işgücünü yeniden inşa etmesi ve çalışanlarına daha düşük ücretler ödemesi için bir fırsat olarak göstermekte. Metinde şu ifadeler yer almaktaydı:

“Potansiyel ve mevcut çalışan tabanımızın çoğu maaş gününden maaş gününe yaşıyor. Petrol fiyatlarındaki herhangi bir artış, harcanabilir gelirlerini azaltıyor. Enflasyon yükselmeye ve gaz fiyatları yükselmeye devam ettikçe bu, çalışanların mevcut yaşam seviyelerini korumak için daha fazla saat çalışmaları gerekeceği anlamına geliyor… İşgücü piyasası lehimize dönmek üzere.”

Holcomb e-postayı okur okumaz işi bıraktı. Ayrılmadan önce, metnin yaklaşık iki düzine çıktısını aldı, iş arkadaşlarına gösterdi ve mağazanın her yerine -masalara, bar üstlerine, standlara, kapılara, hatta bilgisayarların ekranlarına kağıtları yerleştirdi. 23 yaşındaki Holcomb bununla da yetinmemiş:

“Restorandaki herkese yemeklerini bedavaya verdim. Mağazayı kapatmadık bile.”

E-postadan bu yana restoranda bir istifa dalgası yaşandı. Geçen pazartesiden bu yana çalışanların beyanına göre restoranın altı yöneticisinden dördü ve bununla birlikte 10 çalışan daha görevinden ayrıldı. E-postanın sosyal paylaşım platformu Reddit’te yayılmasıyla iş çığrından çıktı.

‘BİZİ UMURSAMAYAN BİR ŞİRKETTE…’

Lawrence’taki Applebee’s’te çalışan 22 yaşındaki barmen Adrian Kelley, “Bu, hiç kimsenin takdir edilmediğini hissettirdi” ifadelerini kullanıyor. 23 yaşındaki Jenna Willis ise ertesi sabah restorana geldiğinde olaydan haberdar olmuş ve metni okur okumaz istifa etmeye karar vermiş.

Willis, “Bizi umursamayan bir şirkette nasıl çalışmaya devam edebiliriz?” diye konuşuyor. Lawrence’taki franchise’ın sahibi olan Applebee’s ve American Franchise (AFC) Brands, Pankratz’ın ifade ettiği görüşlerle hiçbir şekilde bağlantılarının olmadığının altını çizmekte.

AFC Brands ve Apple Central LLC’nin sözcüsü Scott Fischer, Kansas City Star ve Lawrence Journal-World’e yaptığı açıklamada e-postanın “utanç verici” olduğunu belirtti. Applebee’s Operasyon Şefi Kevin Carroll ise Pankratz’ın e-postasının “Applebee’s’in değil, bir bireyin görüşü” olduğunu vurgulamakta.

Gelen bilgiler Applebee’s’in Wayne Pankratz’ın işine son verdiği yönünde.

Kevin Carroll, “Ekip üyelerimiz restoranlarımızın can damarıdır ve franchise’larımız her zaman yeni ve mevcut ekip üyelerini Applebee’s ailesinde kalmaları için ödüllendirmek ve teşvik etmek istiyor” ifadelerini kullanıyor.

Özellikle pandemi sürecinde ABD’de hizmet sektörü bir çalışan krizi yaşarken, artan petrol fiyatları ve enflasyon da etkilerini gösteriyor. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu verilerine göre, konaklama ve yiyecek-içecek hizmetlerindeki pozisyonların yüzde 10’undan fazlası açık. ABD’deki tüm mevcut pozisyonların ise yalnızca yüzde 7’si açık durumda.

10 BİN KİŞİYİ İŞE ALDILAR AMA…

Applebee’s de bu sorunu net bir şekilde yaşıyor. Hatta öyle ki Mayıs 2021’de şirket, özel bir gün düzenleyerek ABD genelinde 10 bin yeni eleman işe aldı. Buna rağmen sıkıntının sürdüğü aktarılıyor.

Bunun yanı sıra AFC Brands Sözcüsü Scott Fischer, e-postayı gönderen Pankratz hakkında “Marka veya herhangi bir şey için şirketimizde politika oluşturma yetkisine sahip değil” diyor ancak hem Willis hem de Holcomb, Pankratz’ın şirkette Fischer’ın ifade ettiğinden çok daha fazla güce sahip olduğunu vurguluyor.

Willis, “Şirketteki diğer insanlar Pankratz’ın söylediklerini çok ciddiye alıyor ve onu körü körüne destekliyor” diyor. Lakin daha çarpıcı olan Reddit’te olayın 75 bini aşkın kişi tarafından görülmesi, sosyal medyada yayılması ve ülke genelinde restorana karşı bir boykot çağrısının oluşması.

metin.aktasoglu@haberglobal.com.tr 

*The Vice (An ‘Atrocious’ Email Caused a Mass Resignation at a Kansas Applebee’s), The Kansas City Star (Franchise exec’s idea to lower restaurant pay gets harsh rebuke: from public, company)

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu