Ekonomi

Ak Yatırım Şirket Raporu – Yapı Kredi Bankası

Beklentinin üzerinde kâr öngörüsü

Öz kaynak kârlılığında 300 baz puan kadar artış öngörüsü

Yapı Kredi maddi öz kaynak kârlılık oranın 2020’de %12’ye yakın ve 2021’de %15 civarında olmasını bekliyor. Buna nazaran 2021 net kâr beklentisinin 7,5 – 8,0 milyar TL aralığında olduğunu hesaplıyoruz. Banka için ortalama analist beklentileri bu meblağın %10‐15 altında, bizim net kâr varsayımımız ise 7.1 milyar seviyesinde bulunuyor.

Faiz beklentisi rakiplerden optimist

Banka gerçek büyümenin 2020’de %1,0 ve 2021’de %4,0 olmasını; enflasyonun Ekim (TÜFE’ye endeksli tahviller için 190 baz puan düşüş) ve 2021 sonunda %10’a gerilemesini bekliyor. Yapı Kredi enflasyondaki gerileme eğilimiyle birlikte TCMB faiz indirimlerinin 2Ç21’de başlamasını ve siyaset faizinin enflasyonun 200 baz puan üzerinde kalmasını bekliyor. Buna nazaran 2021 sonunda siyaset faizi %12 olarak öngörülmüş. Rakiplerine nazaran Yapı Kredi’nin enflasyon ve faiz beklentilerinin daha optimist olduğu görülüyor.

Kredilerde ortalamadan yüksek büyüme

Banka 2021’de TL kredilerde %18 büyüme ve döviz kredilerde daralma öngörüyor. Artışın KOBİ ve muhtaçlık kredileri yüklü olması bekleniyor. TL kredi/mevduat oranının mevcut düzeyinin de korunacağı belirtildi. Bankanın kredi artış öngörüsü iddia paylaşan bankalar ortasında üst tarafa yakın duruyor.

Kredi risk maliyetinde düşüş

Covid‐19 esnekliklerinin sona ermesiyle takibe dönüşümlerin hızlanması ve problemli kredi oranının 2021’de %6,5’ten %7,0’a çıkması bekleniyor. Fakat önden yüklemeli karşılık ayırma siyaseti nedeniyle, kredi risk maliyetinin 2021’de 75 baz puan gerileyerek 200 baz puanın altına geleceği öngörülüyor. Bu oranın gelecek yıldan itibaren 100‐150 baz puanda olağanlaşması bekleniyor.

Net faiz marjında 30 baz puan düşüş

2021 net faiz marjının 30 baz puan düşüşle tekrar 2019 yılı seviyesine gerilemesi bekleniyor. TCMB faiz indirimleri rakiplere nazaran daha optimist ve net faiz marjına dayanak veriyor. Enflasyondaki direnç bu eğilimi zorlayacak olsa da öngörüde ‐ 15 baz puan hesaplanan TÜFE tahvili kaynaklı marj tesirini hudutlar. YKB ayrıyeten gerek hazine konumları gerekse müşteri süreçleri ile hazine
gelirlerinin evvelki yıla nazaran artmasını bekliyor (kur müdafaası hariç).

Komite gelirlerinde %15 artış

2020’deki düşük tek haneli büyümeden sonra kurul gelirinin çeşitlendirme ve artan bankacılık süreçleri ile birlikte 2021’de %15 artacağı varsayım ediliyor. Bilhassa bankacılık süreçleri, sigorta ve yatırım eserlerinin kurullara kuvvetli takviye vermesi bekleniyor.

Faaliyet masraflarında de %15 artış

Yapı Kredi 2021 yılında faaliyet masraflarının de %15 artmasını bekliyor. Faaliyet akışına ait maliyetlerde %10’un altında artış öngörülürken, mevzuata bağlı sarfiyatlar ile büyüme ve teknoloji yatırımına ait masrafların ortalamayı üst çekmesi bekleniyor.

YASAL İKAZ

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy idare şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri ortasında imzalanacak yatırım danışmanlığı kontratı çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların şahsî görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ak Yatırım

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: