Finans

Akıllı telefon satışında dünya başkanı değişti

En çok satış yapan birinci 5 marka ortasında Huawei’nin yanı sıra Çinli Xiaomi ve Oppo markaları da bulunuyor.

Milletlerarası data şirketi IDC tarafından yayınlanan araştırma datalarından derlediği bilgiye nazaran, 2020 yılının ekim-aralık devrinde global pazarda 385,9 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştirildi.

Kelam konusu devirde bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran 16 milyon adet daha çok akıllı telefon satılırken, LG, Vivo, Nokia ve Blackberry’in en fazla akıllı telefon satan şirketler sıralamasında gerilerde olması dikkati çekti.

En çok satış yapan 5 markadan 3’ü Çin markaları

NTV’nin haberine nazaran; En çok satış yapan akıllı telefon markaları ortasında Çinli üreticiler ön plana çıktı. En çok satış yapan birinci 5 marka ortasında, dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi olan Huawei’nin yanı sıra Çinli Xiaomi ve Oppo markaları da bulunuyor.

Son çeyrekte 90,1 milyon akıllı telefon satmayı başaran Apple, dünyanın en fazla akıllı telefon satıcısı sıralamasında Samsung’u geçti. Apple, son çeyrekte satışlarını yüzde 22 artırırken, pazar hissesi da yüzde 23,4 oldu. Apple, kelam konusu periyotta iPhone 12’yi pazara sürmüştü.

Güney Koreli akıllı telefon üreticisi Samsung, ekim-kasım periyodunda satışlarını yüzde 6,2 artırdı ve 73,9 milyon adet satış yaparak dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon satıcısı oldu. Samsung’un pazar hissesi ise yüzde 19,1 oldu.

Xiaomi satışlarını yüzde 32 artırdı

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin son çeyrekte satışlarını yüzde 32 artırması dikkati çekti. Şirket 43,3 milyon adet satış yaparak üçüncü sırada yer aldı. Pazar hissesi da yüzde 11,2 oldu.

Öbür Çinli üretici Oppo ise kelam konusu devirde 33,8 milyon telefon satarken, yüzde 8,8 pazar hissesi ile dördüncü oldu.

Kelam konusu periyotta öbür Çinli üretici Huawei, 32,3 milyon adet akıllı telefon satarak beşinci sırada yer aldı.

Şirketin satışları 2020’nin son çeyreğinde 2019’nın tıpkı çeyreğine nazaran yüzde 42,4 azalırken, pazar hissesi yüzde 15,2’den yüzde 8,4’e geriledi.

LG, Vivo, Nokia ve Blackberry üzere öteki akıllı telefon markalarının satışları ise 112,4 milyon adet olarak hesaplanırken, pazar hisseleri yüzde 29,1 olarak tespit edildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: