Ekonomi

Albayrak’ın “manipülasyon” yönetmeliğine revizyon hazırlığı

BDDK, piyasalarda yanlış ve aldatıcı bilgi yayanların cezalandırılmasını düzenleyen yönetmeliği değiştirmeye hazırlanıyor. Albayrak periyodunda hayata geçen yönetmelik yoruma açık olduğu gerekçesiyle eleştiriliyordu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), geçen yıl eski Maliye Bakanı Berat Albayrak devrinde hayata geçirilen piyasa manipülasyonu yönetmeliğinde revizyona gideceği belirtildi. Reuters’ın beş farklı kaynağa dayandırdığı haberine nazaran BDDK, yönetmeliğe karşı “muğlak” ve “ucu açık” olduğu gerekçesiyle bankacılık kesiminden gelen tenkitler sonrası değişiklik yapma kararı aldı. İktisat idaresinde Kasım ayında yapılan değişikliğin akabinde başlayan ıslahat ve piyasa dostu telaffuzlar doğrultusunda olduğu düşünülen revizyonla bu alanda Avrupa Birliği standartlarının yakalanması hedeflendiği iddia ediliyor.

Geçen Mayıs ayında değiştirilen yönetmelikle finansal piyasalarda yanlış ve aldatıcı bilgi yayan kurumların cezalandırılması öngörülüyordu. Lakin neyin hata ögesi oluşturduğunun meçhul olması nedeniyle yönetmelik eleştiriliyordu.

Bankalar ve başka kurumlarla birlikte çalışılıyor

Reuters’a konuşan iktisat idaresinden bir yetkili, “Finansal piyasalardaki manipülasyon, aldatıcı süreçler ve uygulamaları belirleyen geçen yılki BDDK düzenlemeleri üzerinde çalışmalar yürütülüyor” dedi.

“Gündemde olan bahis, uygulamada huzursuz yaratan ve meseleye neden olan kuralları değiştirmek” diyen yetkili, çalışmanın bankalar ve öteki kurumlarla işbirliği içinde yapıldığını aktardı. Başka yandan BDDK resmi olarak mevzuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti.

Kaynakların verdiği bilgiye nazaran belirsizliklerin giderilmesinin hedeflendiği yönetmelikte değişiklik yapılması için yasa değişikliğine gerek olmayacak. Üst seviye bir banka yetkilisi, düzenlemenin AB koşullarından uzak ve yoruma açık bir çok öge içerdiğini vurguladı. Yetkili, “Ucu açık kısımları daha somut hale getirmek için bir düzenleme hazırlanıyor” dedi.

Yönetmeliğe karşı tenkitler

11 unsurluk mevcut yönetmelik, neyin manipülasyon ve piyasa spekülasyonu sayılacağına dair fazla genel tanımlamalar içerdiği, piyasadaki standart döviz süreçlerini bile olumsuz etkileyebileceği gerekçesiyle kaygı yaratıyordu.

BDDK’nın hazırladığı “Finansal Piyasalarda Manipülasyon ve Aldatıcı İşlemler” hakkındaki yönetmelik, 7 Mayıs 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Yönetmelikte tartışma yaratan ve ucu açık olarak tanımlanan hususlardan biri şu formda yer alıyor: “Bir finansal aracın arzına, talebine yahut fiyatına ait yanlış yahut aldatıcı izlenim uyandıran yahut uyandırabilecek olan ya da döviz kuru ve faiz dahil bir finansal aracın fiyatının olağandışı yahut yapay seviyede tutulmasını sağlayan ya da sağlayabilecek olan süreçlere bu hedefleri sağlamak kastıyla dahil olmak, aracılık etmek, bu tıp süreçler için buyruk vermek yahut gibisi faaliyetlerde bulunmak.”

Berat Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanlığı vazifesinden Merkez Bankası Liderinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından değiştirilmesinin akabinde istifa etmişti. Merkez Bankası’ndaki misyon değişikliği ve Albayrak’ın istifası Türk Lirası’ndaki bedel kaybının giderek arttığı bir periyoda rastlıyordu.

DW

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: