Ekonomi

Almanya’da Hristiyan Birlik partilerinin anketlerdeki düşüşü sürüyor

Almanya’da 2 bin 505 kişi ile 31 Ağustos-6 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen Forsa anketinde, Angela Merkel’in CDU/CSU ittifakına olan desteğin 2 puan azalarak yüzde 19’a gerilediği açıklandı.

Ankette Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz’un başbakan adayı olduğu sosyal demokrat SPD’ye olan desteğin ise yüzde 25 seviyesinde gerçekleştiği görüldü.

Yeşiller partisine olan destek, 1 puan azalarak yüzde 17’ye gerilerken, Liberal FDP’ye olan destek 1 puan artarak yüzde 13’e çıktı.

Ankete katılanların yüzde 30’u Scholz’u başbakan olarak tercih edeceğini söylerken, CDU/SCU adayı Armin Laschet’i destekleyenlerin oranı ise yüzde 9’da kaldı.

“Seçim ülkemizin en zor zamanlardaki yönünü belirleyecek”

Merkel, 26 Eylül’deki genel seçimler öncesi Federal Mecliste yaptığı son konuşmasında, Kovid-19 aşısı ve seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Merkel, “Bu seçim özellikle önemli. Çünkü ülkemizin en zor zamanlardaki yönünü belirleyecek.” dedi.

Şu andaki koalisyon ortağı olan SPD’yi eleştiren Merkel, Sosyal Demokratların radikal görüşleriyle bilinen Sol Parti ile koalisyon kurmama konusunda söz veremediğini söyledi.

Merkel seçimlerden sonra Almanya’da ya Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin liderliğindeki istikrarlı, güvenilir bir koalisyon hükümeti kurulacağını ya da SPD’nin liderliğinde sol eğilimli bir koalisyonun gündeme geleceğini, bu ikinci olasılığın Almanya için iyi olmayacağını ifade etti.

Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin başbakan adayının Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Armin Laschet olduğuna vurgu yapan Merkel, “Ülkemiz için en iyi seçim, Şansölye olarak Armin Laschet ile CDU/CSU liderliğindeki bir hükümettir.” ifadesini kullandı.

Merkel, yerel ve eyalet düzeyinde yapılan seçimlerde, CDU’nun oy kaybetmesi üzerine Ekim 2018’de sürpriz bir şekilde başbakanlık için yeniden aday olmayacağını açıklamıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: