Finans

Altın 7 ayın en düşük düzeyini gördü

Dolar kurundan olumsuz istikamette etkilenen altının gram fiyatı, 7 ayın en düşük düzeyi olan 405 liraya geriledi. Geri çekilmelerin bir ölçü daha yaşanabileceği, lakin altının gram fiyatında düşüşlerin kalıcı olmayacağı iddia ediliyor.

Dünya gazetesinde yer alan habere nazaran, Altın fiyatları, dolar kurunun son 6 ayın en düşük düzeylerine gerilemesi, COVID-19 aşılama süreci ve global toparlanmaya ait iyimserliğin artmasıyla yaklaşık 7 ayın en düşük düzeyini gördü. Global piyasalarda geçen yıl, COVID-19 salgını nedeniyle artan risk algısı, salgın nedeniyle merkez bankaları ve hükümetlerce alınan trilyonlarca dolarlık tedbirler, ABD ile Çin ortasındaki gerginlik ve salgında ikinci dalga kaygıları, ağustos ayına kadar altının ons fiyatını desteklerken, aşı çalışmalarında sağlanan muvaffakiyet ve ekonomilerdeki toparlanma ile başlayan düşüş eğilimi devam ediyor.

Son 3 ayda yüzde 25 paha kaybetti

Yurt içinde ise dolar kurunun seyrine paralel geçen yılın kasım ayında 541 lira ile tarihi doruğunu gören altının gram fiyatı, son 3 ayda yaklaşık yüzde 25 bedel kaybederek 405 liraya kadar geriledi ve 22 Temmuz 2020’den bu yana en düşük düzeyini gördü. Son 3 ayda altının ons fiyatının paha kaybı ise yüzde 7 oldu.

İktisat idaresinin piyasa dostu adımları ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın para siyasetindeki sıkı duruşu ile dolar kurunda son 3 ayda görülen düşüş eğilimi, altının ons fiyatındaki gerileme ile birleşince, yurt içinde altın fiyatlarının düşüşü bu periyotta süratli oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: