Finans

Altın fiyatları kritik seviyeyi geçti

Altının onsu yüzde 1.70’lik yükselişle bin 927 düzeyini aşarken, gram altının fiyatı ise 456 liraya yükseldi. Altın fiyatlarının yükselişinde, doların öteki para üniteleri karşısında yükselmesi tesirli oldu.

JPMorgan yayımladığı 2021 piyasa görünümü raporunda, altının olağandışı yükselişinin daha yeni başlamış olabileceğine işaret ederek, 2012 yılından geçtimiz seneye kadar altın fiyatlarının düşük bir performans gösterdiğine dikkat çekti.

Bu durumun aksine dönmeye başladığını söyleyen JPMorgan, “Eğer altın rallisinin daha başında olduğumuza inanıyorsanız hazırlıklı olmanız gerekli. Yanlış vakitte altına yapılan yatırımı bilakis döndürmesi jenerasyonlar sürebilir.” değerlendirmesini yaptı.

JPMorgan global pazar stratejisti Kerry Craig, “Covid olayları ve aşı dağıtımı şimdilik yatırımcılar için kilit odak noktası olmaya devam edecek. Aşıların geniş dağıtımı olmadan, toplumsal hareketlilik ve iktisattaki kilitlenmenin kalkması sıkıntı görünüyor. İktisattaki sarsıntının yeni yılın birinci çeyreğinde sürmesini bekliyoruz” dedi.

Altının düşük gerçek faiz getirileri ve yüksek enflasyon beklentileriyle birlikte yükseldiğine işaret eden ABC Bullion Global Genel Müdürü Nicholas Frappell, “Altın, gerçek faiz oranları düşük olduğunda klâsik olarak daha âlâ performans gösterir” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: