Ekonomi

Altın fiyatları ne olacak?

Gram altın fiyatları şu dakikalarda 438 lira düzeyinde; altının ons fiyatı ise 1851 dolardan süreç görüyor. 

Gram altın fiyatı, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 441 TL düzeyinde hareket ederken; yeni haftaya 440 TL düzeyinden başladı. Altının gram fiyatı, gün içerisinde en düşük 438.20 lira düzeyini, en yüksek ise 443.83 lira düzeyini gördü. Altının gram fiyatı saat 10.25 itibarıyla yüzde 0.72 oranında düşüşle 438.64 lira düzeyinde hareket etti. Birebir dakikalarda çeyrek altın 719 lira, Cumhuriyet altını da 2 bin 959 liradan satılıyor.

Altının ons  fiyatı gün içerisinde en yüksek 1860 dolar düzeyini, en düşük ise 1849 dolar düzeyini gördü. Ons altın şu dakikalarda ise yüzde 0.16 oranında düşüşle 1851 dolardan süreç gördü.

ALTIN AÇISINDA OLUMLU TABLO!

Ons altın yeni haftaya temkinli başladı. Piyasada riskler hala sürüyor. Salgınla uğraş devam ederken, aşılamanın tesiri sonlu kalıyor ve bu durum salgının denetim altına alınmasını zorlaştırıyor. Hasebiyle, ABD ve Avrupa’da tedbirler arttırılırken, Çin’de de yeni yıl tatilinin yaklaşmasıyla ve hadiselerin görülmesiyle birlikte, Çin’de de kısıtlamalar gündeme geldi. Bu tablo altın açısından olumlu.

Başka bir mevzu, ABD’de teşvik paketi beklentileri. Yeni Lider Biden geçtiğimiz günlerde açıklamış olduğu 1.9 Trilyon dolarlık paket için şubat ayının birinci haftasında Temsilciler Meclisi oylanacağını belirtti. Cumhuriyetçiler tarafından şimdilik net bir sinyal bulunmazken, bu paketin kısa vadede hayata geçirilmesi için bilhassa Cumhuriyetçilerden en az 10 kişinin oyuna gereksinim var. Bu pakete, Demokratlardan onay geleceği beklenirken, Cumhuriyetçiler tarafından sekteye uğrayabilir ihtimali hala gündemde. Bu durumda hudutlu da olsa fiyatlamaları baskıladığını düşünüyorum. Fakat kısa müddette oylama yapılır ve paket hayata geçirilirse bu durum ons altında yeni bir yükselişe takviye olabilir. Münasebetiyle salgından sonra paketle ilgili gelişmeler bu açıdan izlenmeli.

Bu haftanın bir öteki gündemi ise ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı olarak karşımıza çıkıyor. 26-27 Ocak günleri yapılacak olan toplantının akabinde karar 27 Ocak TSİ 22:00’da açıklanacak ve Türkiye saati ile 22:30’da Fed Lideri Powell konuşması takip edilecek. Karar için bir beklenti yok. Varlık alımına dair geçtiğimiz günlerde, Powell kısa vadede bir azaltımın olmayacağına dair sinyal vermesine rağmen piyasa bunu toplantı sonrası açıklamalarında da duymak istiyor. Hasebiyle bu hafta varlık alımına dair telaffuzlar değerli olabilir.

Eda Karadağ – Gedik Yatırım Yatırım Danışmanı

Haberin devamı için: https://bigpara.hurriyet.com.tr/altin/haber/altin-acisinda-olumlu-tablo_ID1467839/

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: