Finans

Altın fiyatları neden geriledi?

ABD dolarında zayıflık ve ABD’nin 1,9 trilyon dolarlık yeni teşvik paketine yönelik beklentiler memleketler arası piyasalarda altın fiyatına dayanak veriyor.

Bu sabah Dolar Endeksi yüzde 0,1 kayıpla 90,15 düzeyinden süreç görüyor. Ons altın fiyatı 1860,07 dolar/ons düzeyine kadar yükselişin akabinde şu sıralarda cuma gününe nazaran yatay bir seyir ile 1852 dolar/ons düzeyinden süreç görüyor.

Analistler, Kongre’nin Cumhuriyetçi üyelerinin Biden’in 1,9 trilyon dolar büyüklüğündeki teşvik paketinin önüne birtakım mahzurlar çıkaracakları istikametinde sinyaller alındığını ve bunun teşvik paketinin suratı, zamanlaması konusunda kuşkular ortaya çıkardığına da işaret ediyorlar ve 1845-1840 dolar/ons aralığının üzerinde kalındıkça 1870-1180 dolar/ons bandının hedeflenmeye devam edileceğini vurguluyorlar.

GRAM ALTINI DOLAR AŞAĞI ÇEKTİ

Gram altın fiyatları ise iç piyasada dolar kurunun gerilemesine bağlı olarak tekrar 440 TL’nin altına inmiş durumda. Dolar kuru 7.42 düzeyinde başladığı günde 7.36 düzeyine kadar indi.

1830-1866 BANDINDA SÜREÇ GÖREBİLİR

Tacirler Yatırım Tarafından Hazırlanan Altın Tahlilinde ABD 10 yıllıklarındaki yükseliş eğilimi ile birlikte ons altındaki yükselişlerin satış fırsatı olarak sonlu kaldığı belirtildi.

Joe Biden’ın başkanlık koltuğuna oturması ile birlikte artan mali teşvik beklentilerinin, yüksek kamu borçlanma gereği ile birlikte faizler üzerindeki yükselişin devam edebileceği sinyalinin verildiği belirtilen tahlilde, “Altının ons fiyatı bu sabah saatlerinde 1855,48 dolar düzeyinden süreç görüyor. Kısa vadeli görünüme baktığımızda teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda ons altının bugün içerisinde 1866 düzeyi altında hareket edebileceği ve 1830 – 1866 bandında süreç görebileceği görüşündeyiz.” denildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: