Finans

Altın fiyatları yükseliyor

Global piyasalarda yatırımcılar, ABD’nin Georgia eyaletinde tekrar edilen Senato seçimlerinde Demokratların kazanma ihtimaline karşı beklemeye geçti.

ABD Temsilciler Meclisi’nde az bir farkla çoğunluğu elinde bulunduran Demokratların Senato’da çoğunluğu elde etmeleri halinde büyük bir mali canlandırma paketinin geçirilmesi kolaylaşabilir ve lider seçilen Joe Biden daha kapsamlı regülasyon ve daha yüksek vergiler için atılım yapabilir.

Altın fiyatları, yatırımcılar ABD’nin Georgia eyaletindeki Senato seçimlerinin sonuçlarına odaklanırlarken hafif yükseliş gösterdi.

ÇEYREK ALTIN 747 LİRA OLDU

Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0.2 artarak bin 958 dolar düzeyine çıktı.

Yurt içinde ise Hür piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 461,20 lira oldu. Cumhuriyet Cet Lira 3 bin 59 liradan, 22 Ayar Bilezik (Gr.) 424,50 liradan, tam ziynet altın 2 bin 989 liradan, yarım ziynet bin 494 liradan ve çeyrek Ziynet 747 liradan satılıyor.

Ünlü&Co/DAHA tahlilinde, ons altının üst istikametli hareket alanını koruduğunun altı çizilerek, şöyle denildi:

“Dolar üzerinde oluşan baskının dolar endeksini son yılların en düşük düzeylerinde tutması bedelli metallerin güçlü bir yerde hareket etmesini sağlıyor. Teknik açıdan bakıldığında 1950 doların aşılması durumunda ons altında üst istikametli hareket etme eğiliminin artmasını bekleriz. Bu türlü bir senaryoda altının hedefleyeceği birinci noktanın ise 1965 dolar olacağını varsayım ediyoruz. Kaldı ki karşıtı de geçerli olmakla birlikte Georgiadaki seçimi Demokratların önde bitirmesi durumunda bunun da dolar endeksi üzerinde artması beklenen baskı yoluyla altın açısından lehte bir yer yaratabileceğini söylemek mümkün.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: