Finans

Altın fiyatlarında düşüş hızlandı

ABD Hazine kağıdı getirilerinin 11 ayın en yüksek düzeyine yaklaşmasının yarattığı satış baskısına karşın ons altın fiyatları, ABD’de yeni corona virüsü yardım paketine ve bunun enflasyon bekleyişlerini yükselteceğine yönelik beklentilerle hudutlu da olsa geri çekildi.

Analistler, ABD Hazine kağıdı getirilerini yükselmesinin altın tutmaya devam etmenin fırsat maliyetini yükselttiğini ve bu nedenle bir satış baskısı gözlendiğini belirtseler de, Yellen’in G7 finans önderlerine yaptığı mali teşviklerin devam etmesi davetinin altına ilgiyi canlı tutmaya devam ettiğini vurguluyorlar.

Analistler spot altın için takviye düzeyi olarak 1818 doları gösteriyorlar ve buranın kırılması halinde 1801 dolara kadar geri çekilme bekliyorlar. Üst harekette birinci direnç 1830 dolar/ons, buranın üzerinde ise 1841 dolar/ons düzeyi bulunuyor.

GRAM ALTINDA DÜŞÜŞ YÜZDE 1’İN ÜZERİNDE

Ons altın ve dolar kurundaki gevşemenin sürmesiyle güne satıcılı olarak başlayan gram altın, 416,91 direnç düzeyi altındaki süreç görmeye devam etti ve 406 düzeyini gördü. Bu düzeyin altında 4 saatlik bar kapanışına devam ettiği sürece satış baskısı derinleşebilir. Bu durumda birinci dayanak düzeyimiz 395,16 olacaktır. Aksi durumda, 416,91 düzeyini aşması halinde ise 440,33 direnç düzeyi gündeme gelebilir.

ONS ALTIN BASKI ALTINDA

Ziraat Yatırım Menkul Bedeller tarafından hazırlanan altın tahlilinde, “ABD’de zayıf gelen enflasyon verisine rağmen ABD on yıllık tahvil faizinde tekrar yükselişin gözlenmesiyle kıymetli madenin baskı altında kaldığını izliyoruz.

Halihazırda teknik olarak da zayıf bir imaj sergileyen ons altının yüzde 1,21’e kadar yükseliş kaydeden ABD on yıllık tahvil faizi ile birlikte baskı altında kalmaya devam edebileceğini düşünüyoruz ki dolardaki güçsüzlüğe rağmen kıymetli madenin reaksiyon vermekte zorlandığını izliyoruz.

Bu kasamda, ons altının 1.830 direncinin altında kalarak 1.812 akabinde 1.800 düzeyine yanlışsız geri çekilme yaşayabileceğini düşünüyoruz. Başka yandan, 1.830 direncinin kırılması durumunda ise 1.850 amaç olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: