Ekonomi

Altın neden yükselmez: Altın ve gümüş fonlarından kaçış

Altın ve gümüş yatırım fonları ve ETF’ler, yatırımcıların paralarını yükselen pay senetlerine ve yüksek getirili tahvil piyasalarına yönlendirmesiyle 10 Şubat’ta sona eren haftada üç ayın en büyük çıkışlara şahit oldu.

Refinitiv Lipper’da 338 bedelli metal fonu için mevcut haftalık bilgilere nazaran, yatırımcılar 10 Şubat’ta sona eren haftada net 1,4 milyar dolarlık bedelli metal fonu sattı.

flows into funds

Öte yandan, global pay senetleri aşı uygulamalarına ait optimistlik ve ABD’den daha büyük bir mali paket umutları üzerine yükselirken, yatırımcılar pay senedi fonlarına 43,1 milyar dolar ekledi.

iShares Silver Trust, geçtiğimiz hafta 919.,1 milyon dolarlık çıkış yaparken, SPDR Gold Shares’ın net satışı 621 milyon dolara ulaştı.

Değerli maden fonlarından çıkışlar, ABD’de alınan büyük teşvik tedbirlerinin ülkenin ekonomik büyümesini hızlandıracağı umuduyla ABD Hazine getirilerinin 6 ayın en yüksek düzeyine ulaşmasıyla da geldi.

precious metal funds 1

Bilgiler, global tahvillere de 10 Şubat’ta sona eren haftada 18.03 milyar dolar giriş yapıldığını gösteriyor.

TD Commodities bir raporda “Güvenli bir liman olarak altın”, beklenen ekonomik güzelleşme sırasında yatırımcılar için artık cazibeli değil “dedi.

Şirket, altının 5 yıllık ve 5 yıllık vadeli enflasyon swapları ile negatif korelasyon içinde kaldığını ve nominal getiriler yükseldikçe altının daha az alımlı yatırım profilini yansıttığını söyledi.

correlation

Öte yandan, bilgiler, yatırımcıların geçtiğimiz haftalarda kimi platin ETF’lere yöneldiğini gösterdi.

GraniteShares Platinum Trust, 10 Şubat’ta sona eren haftada 4,6 milyon dolarlık giriş yaptı.

Platin fiyatları Salı günü yaklaşık 6 yılın en yüksek düzeyine yükseldi ve global iktisattaki toparlanmanın otokatalizörlerde kullanılan metale olan talebi artıracağı beklentileriyle alevlendi.

Reuters

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: