Ekonomi

Anadolu Hayat Emeklilik’in etkin büyüklüğü 36 milyar TL’yi aştı

Anadolu Hayat Emeklilik, 2020 yıl sonu finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin etkin büyüklüğü yüzde 32,9 oranında artarak 36 milyar TL’yi aştı.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Yılmaz Ertürk, 2020 yıl sonu finansal sonuçlarına ait yaptığı değerlendirmede, “Covid-19 salgını tüm dünya ve kesimler üzerindeki tesirini sürdürürken tüketici davranış ve önceliklerinde değişimi de beraberinde getirdi. Bu çerçevede 2020 yılı teminat ve tasarruf şuurunun arttığı, eser ve hizmetlere ulaşmada dijital kanalların öne çıktığı bir yıl oldu. Anadolu Hayat Emeklilik olarak, bu güçlü süreçte çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve müşterilerimizin sıhhatine yönelik tüm tedbirleri aldık. Müşterilerimize kesintisiz hizmet sunmak ve beklentilere uygun tahliller üretmek için ağır bir efor gösterdik” diye konuştu.

30 yıllık birikiminin sağladığı deneyimle Türkiye iktisadına katma kıymet yaratmaya devam eden Anadolu Hayat Emeklilik’in faal büyüklüğü %32,9 artarak 36,1 milyar TL’ye, öz kaynakları ise %24,1 artarak 1,6 milyar TL düzeyine ulaştı. Şirketin net kârı ise 519,3 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Yılmaz Ertürk, “30. kuruluş yıl dönümümüzü kutladığımız 2020 yılı gerek büyüme gerek pazar hissesi ve gerekse piyasa pahası açısından başarılı sonuçlar elde ettiğimiz bir yıl oldu. 2020 yıl sonunu, istekli ve otomatik iştirak toplamından oluşan ferdi emeklilik sistemi fon büyüklüğünde özel emeklilik şirketleri ortasında birinci sırada tamamladık. Şirketimizin fon büyüklüğü %33,1 artışla 30,5 milyar TL’yi, iştirakçi sayısı ise %5,9 artışla 1,9 milyon kişiyi aştı. Hayat sigortalarında ise 1,7 milyar TL fiyatındaki prim üretimi ile kesim ortalamasının üzerinde büyüdük. 2020 yılında başta taşınabilir uygulamamız AHE Taşınabilir olmak üzere, dijital kanallardaki teknoloji uygulamalarımızı genişleterek müşteri tecrübesini en üst mertebeye taşıma tarafındaki çalışmalarımızı kesintisiz sürdürdük. Kurumsal internet sitemiz üzerinden online satışını yaptığımız eser sayımızı artırdık. Hala kesimimizde birinci ve tek olan robot fon danışmanlığı hizmetimiz FonMatik ROBO, süratli bir formda büyüdü. Bu hizmetimizden yararlanan ferdi emeklilik iştirakçilerimiz, birikimlerini kendilerine en uygun fonlarda tatminkâr gerçek getirilerle kıymetlendirme imkânı buldular. Şirketimiz, 2020 yılında ayrıyeten, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne kabul edilen birinci ve tek sigorta ve emeklilik şirketi oldu. Anadolu Hayat Emeklilik olarak 2021 yılında da istikrarlı ve istikrarlı büyümeye, inovasyon ve dijitalleşme vizyonumuzla müşterilerimizin hayatını kolaylaştıran tahliller üretmeye, ülkemiz iktisadına bedel katmaya devam edeceğiz. 1990’da Türkiye’nin birinci hayat sigortası şirketi olarak kurulduğumuzdan bu yana geçen 30 yılda bizimle geleceğe yürüyen çalışanlarımıza, acentelerimize, brokerlerimize, hissedarlarımıza, iş ortaklarımıza, müşterilerimize ve emeklilerimize teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: