Ekonomi

Anket: İktisat 2020’de berbattı, 2021’de âlâ olmayacak

İstanbul Ekonomik Araştırmalar halkın iktisada bakışını inceledi. Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul İktisat Araştırma tarafından, 17 – 19 Aralık tarihlerinde Türkiye çapında 12 vilayette 1502 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.  Ankete katılanlara nazaran, 2020 feci geçti. 2021’de ise çoğunluk işlerin düzgüne gitmesinden şimdiden umudunu kesmiş.

Yarına, iktisada güvenmeyen toplum ne kendine, ne de işyerine yatırım yapar diyerek, İstanbul Ekonomik Araştırmalar’ın Aralık anketini sunuyoruz:

Her ayın ikinci anketinde olduğu üzere, Aralık ayında da iştirakçilere iktisadın şu anki durumunu ve bir yıl sonraki durumunun ne olacağını sorduk. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal “2021 Yılında Para Politikası” tanıtım toplantısında, enflasyonu düşürmekte kararlı olduklarını ve gerekirse TCMB’nin para siyaseti duruşunu daha da sıkılaştıracaklarını belirtmişti. Global seviyedeki salgının tesirlerinin hala canlı olduğu yeni yılın arifesinde, toplumun Türkiye iktisadı hakkında ne düşündüğünü sizler için araştırdık.

Geçmiş anketlerde olduğu üzere, Aralık ayında da iktisadın bugününü Çok makus / makûs olarak değerlendirenlerin çoğunluğu oluşturduğu görüldü ve sonuçlar Kasım ayı ile hayli paralellik gösterdi. Aralık ayında iktisadın Çok makus / makûs olduğunu düşünenler, Kasım ayına benzeri biçimde, iştirakçilerin %72’sini oluşturdu. İktisadın Çok âlâ / âlâ olduğunu düşünenler %12 olarak belirlenirken, “Ne uygun ne kötü” yanıtını verenler %15 olarak karşımıza çıktı.

2021’de iktisat düzelecek mi?

ekonomik guven aralik2

İştirakçilere “Önümüzdeki bir yıl içerisinde iktisadın nasıl olacağını düşünüyorsunuz?” sorusunu sorduğumuzda, %51 Çok makus / makus olacağını beklerken, %22’nin iktisadın geleceğine optimist baktığı gözlendi. Bu soru özelinde verilen yanıtların Kasım ayı ile birbirine çok yakın olması, araştırmanın dikkat alımlı sonuçlarından oldu. Son olarak iktisadın bir yıl içinde değişmeyeceğini tabir edenler, Kasım ayına kıyasla 5 puan düşerek %23 olarak karşımıza çıktı. “Değişmez” tabirindeki 5 puanlık düşüşün büyük bir kısmının “Fikrim yok / yanıtım yok” seçeneğinde toplandığı gözlendi.

Metropoll Araştırma: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vazife onayı düşüyor

YILIN SON ANKETİ: Cumhur İttifakı’nın Önlenemez Düşüşü…

FÖŞ’ün 2021 Türkiye İktisadı İddiaları

2020’de iktisada hangi sayı damga vurdu? (5 ekonomist yanıtladı)

atilla yeşilada

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: