Ekonomi

Araba fiyatlarında birinci sefer düşüş var!

sahibinden.com, araç ilanlarına ilişkin Aralık ayına ait datalarını açıkladı. Rapora nazaran 2020 yılı boyunca her ay evvelki aya nazaran artış gösteren satılık araba ilan fiyatları, Aralık ayında birinci kez %1’e yakın düştü. Koronavirüs salgını ile artan izole seyahat etme gereksinimi ve kamu bankalarının sunduğu düşük faizli krediler ile birlikte arabaya talep artmış, buna karşın araç üretimlerinin yavaşlamasıyla arz azalmıştı. Aralık ayında ise, piyasadaki değişimin araç fiyatlarını arttırması trendi yerini birinci sefer düşüşe bıraktı.

sahibinden.com’un Vasıta Endeksi raporuna nazaran Aralık ayında en çok araba ilanı verildi. Araba ilanlarını sırasıyla, Minivan & Panelvan, Arazi/ SUV & Pick-up, Ticari Araçlar ve Motosiklet ilanları takip etti. Marka & Model sıralamasında son 5 ayın önderleri değişmedi ve Volkswagen – Passat’ı, Renault – Clio, Opel – Astra, Renault – Megane ile Ford – Focus takip etti. En çok ilanı verilen Arazi/ SUV & Pick-up markası ise yeniden Nissan oldu.

sahibinden.com’un Aralık bilgilerine nazaran; en çok beyaz, siyah, gri, gümüş gri ve kırmızı renkli; yakıt çeşidi dizel ve model yılı  2015 olan arabalara ilişkin ilanlar verildi.

1609838683 Otomobilde En  ok  lan Verilen Model Y l .jpg

Tüm ilanlar ortasında, araçların %37’si 0 – 100bin kilometre aralığında yer aldı. Araba ilanlarının %24,8’i ise 50.000 – 100.000 TL aralığında satışa sunuldu.

1609838709 Otomobilde En  ok  lan Verilen Fiyat Aral   .jpg

sahibinden.com’da, ilan bakanlar Aralık ayında sırasıyla en çok Volkswagen, Renault, BMW, Mercedes Benz ve Opel marka arabalarla ilgilendi.

1609838770 Otomobilde En  ok G r nt lenen Markalar.jpg

Araçlar en çok gece 22:00-23:00 aralığında incelenirken, ilanlara ortalama bakılma müddeti 10 dakika 2 saniye oldu. 50 Milyon TL’lik Bugatti Chiron, 14,5 Milyon TL’lik Lamborghini Aventador Roadster ve 29,5 Milyon TL’lik Mercedes Maybach Aralık ayında en çok görüntülenen birinci 3 araba ilanı oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: