Ekonomi

Aşıda inançlı tedarik için 5 kritik nokta!

Covid-19 aşılamasının başlamasıyla aşı tedariği dünyanın gündeminde. KPMG Türkiye İlaç ve Sıhhat Bölüm Önderi Şafak Erdur, aşıda tedarik zincirinde güvenliği sağlamak için kesimin alarma geçtiğini söyledi. Erdur, “Aşılar sahteciliğe, hırsızlığa ve suistimale karşı muhafazasız. Dijital tahlillerle süreci yönetmek hayati önemde” dedi.

Dünyanın Covid-19 aşılamalarıyla ilgili harekete geçmesi, dikkatleri aşıların inançlı tedariğine yöneltti. KPMG Türkiye İlaç ve Sıhhat Dal Önderi Şafak Erdur, global bir sıhhat krizine neden olan Covid-19 virüsüyle uğraş etmek için tüm dünyada görülmemiş seferberlik ilan edildiğini söyledi. Büyük ölçülerde ve çok süratli sevk edilen aşı tedarik zincirinin hiç olmadığı kadar değer kazandığını vurgulayan Şafak Erdur, “Tüm paydaşlar dünyada birçok bölgeye aşının bozulmadan ulaştırılması için en uygun şartları sağlamak için vakitle yarışıyor. Tedariğin güvenliği için dijital tahlillere güvenmek ve çok hassas takip etmek hayati ehemmiyet taşıyor” dedi. Erdur’un dikkat çektiği tedarik zinciriyle ilgili beş kritik nokta şöyle:

Her şey planlamayla başlıyor

Covid-19’un yayılma suratı göz önünde bulundurulduğunda azamî süratte en çok noktaya aşıları ulaştırmak çok kıymetli. Bu nedenle en kıymetli başlık yanlışsız planlama. Âlâ bir planlamanın paydaşları ortasında kesinlikle üreticiler, lojistik sağlayıcılar, sıhhat profesyonelleri ve eczacıların olması gerekiyor. İkinci öncelik lojistik alt yapı. Öbür değerli nokta arz/talep istikrarını yönetmek. Aşı taleplerinin karşılanması sırasında yaşanacak muhtemel tedarik zinciri problemlerinin üçüncü parti lojistik şirketleri tarafından çözüleceğini düşünüyoruz. Sıhhat sistemleri tedarik zinciri yöneticilerine, aşıların inançlı tedariği için 13 ila 26 hafta aralığında süreci öngören bir planlama yapıp üreticiler ve lojistik şirketleri ile paylaşmalarının faydalı olacağı tavsiyesinde bulunuyoruz.

Gerçek vakitli ısı takibi

Salgının global ölçeği ortaya çıkan talep nedeniyle aşıları yanlışsız ısıda tutmak için gereken uyumu zorlaştırıyor. Tedarik zinciri yöneticileri, uçtan uca günlük ısı denetimi, ısının gerçek vakitli izlenmesi ve raporlanması, soğuk depoların takibi hatta otomatik tarayıcılarla sistem ihtarları düzenlenmesi üzere pek çok hususta sorumluluk taşıyor.

Aşı dağıtım bilgi tahlili

Uçtan uca envanter takibi, aşının nerede ve ne durumda olduğunu bilmenin en tesirli metotlarından. Aşı kümeleri etiketleri üzerindeki datalar sayesinde tedarik zinciri yöneticileri süreç hakkında baştan sona bilgi sahibi olabilir. Takip sırasında oluşan datalar sayesinde bir sonraki doz için en hakikat planlamayı yapmak mümkün. Bu basamak çok güçlü gerçek vakitli bilgi transferi ve takibi gerektiriyor. Tedarik zinciri yöneticilerinin data standardizasyonu, üzerinde anlaşılan sınıflandırmalar ve ticari data paylaşımı üzere süreçlerin tümüne hakim olması ve dijital altyapı güçlendirmeleri için çalışması gerekiyor.

Sahteciliğe, hırsızlığa tedbir

Birçok tedarik zinciri üzere, aşılar da sahteciliğe, hırsızlığa ve suistimale karşı savunmasız. Bilhassa farklı lokasyonlardan, ülke sonlarından geçen eserlerle ilgili bu ihtimaller artıyor. Bu riskleri aşmanın en inançlı yolu aşı kümelerinin seri numaralarıyla tüm süreci yönetmek, dijitale güvenmek. Akıllı sistemler ve objelerin interneti sayesinde oluşturulan nezaret zinciri, teslimat süreci takibi üzere hususlar tedarik zinciri yöneticilerinin ajandasında olmalı. Böylelikle tedarik sürecinde gerçekleşen anormallikler, kuşkulu hareketler otomatikman tüm tedarik zinciri yöneticileri tarafından görülebilir, müdahale edilebilir. Bu sürece dahil olan tüm paydaşların aşı güvenliği konusunda eğitilmesi değer taşıyor.

Teslimat ve sonrası

Son kademe olarak bedellendirilen teslimat ve teslimat sonrası da işin başlangıcı kadar kıymetli. Bu kademede tedarik zinciri önderleri, teslimat araçlarının soğuk hava zincirlerinden emin olmalı, lisanlı şoförler tarafından kullanıldığını bilmeli, takip sistemini 7/24 kesintisiz izlemeli.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: