Ekonomi

Avrupa’da endeksler Kasım’dan bu yana en büyük artışı gerçekleştirdi

Avrupa’da endeksler ekonomik toparlanmaya dair beklentilerin artmasıyla ve devlet tahvili getirilerindeki artışın etkisiyle otomotiv ve bankacılık sektörlerinin öncülüğünde Kasım ayından bu yana en büyük yükselişi gerçekleştirdi.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 2 artışla 9 Kasım’dan bu yana en büyük sıçramasını kaydetti. Geçen yılın en kötü performanslı sektörlerinden biri olan bankacılık endeksi, tahvil getirilerindeki artışın daha yüksek kar marjlarına dönüşeceği beklentisiyle yükseldi.

Almanya’nın DAX Endeksi yüzde 3,2 artarak rekor bir seviyede kapanmaya hazırlanırken, Stoxx İnşaat ve Malzeme Endeksi de tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Avrupa’da endekslerin yükselmesinde Pfizer Inc. ve BioNTech’in Kasım ayındaki olumlu aşı çalışması haberlerinden bu yana, döngüsel hisse senetlerine dönüşün hızlanması ve yatırımcıların ekonomik bir toparlanmaya yönelik beklentileri de etkili oldu.

Kapanışa yaklaşılırken Otomotiv, bankacılık ve sigorta hisseleri en çok yükselenler olarak göze çarptı

UBS Global Wealth Management’ın baş yatırım sorumlusu Mark Haefele bir telefon röportajında, “Yatırımcıların, aşı uygulaması etrafındaki küresel toparlanmanın hızını ve devam eden mali ve parasal teşvikleri hafife aldıklarını düşünüyoruz. Bu durum Avrupa hisselerine fayda sağlamalıdır” yorumunu yaptı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: