Ekonomi

Avrupa’dan turizm için “aşı sertifikası”

Koronavirüs enfeksiyonlarındaki artış, ekonomiyi felce uğratan kilitlenmelerden süratle çıkma umutlarını zayıflatırken, aşılanmış şahıslara özel ayrıcalıklar verme önerisi, bölge önderlerinin daveti öncesinde Avrupa’da ilgi kazanıyor.

Sanal toplantının hazırlıklarını bilen birkaç diplomat, 21 Ocak’ta düzenlenecek bir görüntü konferansta, Avrupa Birliği başkanlarının sahiplerinin özgürce seyahat etmelerine imkan sağlayacak bir “aşı sertifikası” nın uygulanmasını tartışacaklarını söyledi. Bir AB yetkilisi, teklifin artan bir takviyeye sahip olduğunu söylerken, bir öbür diplomat bu üzere münasebetlerle hareket özgürlüğünün sonlandırılmasının yasadışı olabileceği konusunda kimi öteki hükümetlerde kaygılar olduğu konusunda uyardı.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’in bu haftanın başlarında Avrupa Komitesi lideri Ursula von der Leyen’e bir mektupla resmi olarak talep etmesinden sonra, bu türlü bir sertifikayı uygulamaya koyma önerisi ivme kazandı. Aşılama kampanyaları salyangoz suratında ilerlerken, hudutlu tedarik nedeniyle bloktaki herkese yetecek kadar aşı olmadığından AB çapında ayrıcalıkları genişletme kararı çabucak gelmeyebilir.

Yeniden de, seyahatleri en azından kısmen eski haline getirme konusunda çaresiz olan ülkeler, bunu tek başlarına halledebilirler zira hudut denetimi ulusal bir yeterlilik ve AB uyumu istenmesine karşın zarurî değil. AB’nin Brüksel’deki yürütme kolu olan kurul, iç sonları açık tutma uğraşlarının bir modülü olarak aşı sertifikaları fikrini bloğun ulusal başkentleriyle tartıştığını söyledi.

Komitenin ulaştırma ve sıhhat sözcüsü Stefan De Keersmaecker Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Tıpkı testlerin tanınması üzerinde çalıştığımız üzere, üye ülkelerle aşı sertifikalarının tanınması konusunda faal görüşmeler yapıyoruz” dedi. “Bu, AB’de özgür deveran için kıymetli bir bahis.”

AB yetkilisi, başkanların büyük olasılıkla kuruldan önümüzdeki hafta yapılacak davet sırasında bir aşı sertifikası önerisi sunmasını isteyeceklerini söyledi. Başkanlar ayrıyeten yöneticiden aşıları hızlandırmak ve üretim kapasitesini artırmak için harekete geçmesini isteyecekler.

Satıcılar, test sonuçları, aşılama durumu yahut Covid-19’a sahip olduğunun ispatı üzere sıhhat bilgilerini inançlı bir biçimde saklayabilen ve ülkeye nazaran değişen siyasetlere nazaran havayolları tarafından ulaşımı hızlandırmak için kullanılabilen uygulamaları başlattı.

Davetler, AB’nin nüfusunu aşılamada ABD, İngiltere ve İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri üzere ülkelerin gerisinde kaldığı için geliyor. Gecikmeler, kilitlemelerin daha uzun süreceği manasına geliyor ve bloğun yaşayan bellekteki en sert sakinlikten kurtulmasını erteliyor.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, 13 Ocak’ta von der Leyen’e yazdığı bir mektupta, “Özel şirketleri, aşı üretimini ve üye ülkelere teslimatlarını büyütmeye teşvik etmek için tüm muhtemel yolları araştırmalıyız” dedi. Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, komite liderine 11 Ocak’ta yazdığı bir mektupta, “Farklı aşıların üretim kapasitesini artırmak ve tıpkı vakitte üye ülkelere sevkiyatları hızlandırmak için acil bir muhtaçlık var” dedi.

Bloomberg

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: