Magazin

Ayta Sözeri; “Yalan söyleme konusunda ufak ufak alıştırmalar yapıyorum.”

Her hafta Kuvvetli PSM %100 Studio sahnesinde Türkiye ve gündeme dair mevzuları ve farklı ilgi alanlarından ağırladığı sürpriz konuk sanatkarları ile PSM Online’dan seyirci karşısına çıkan “İbrahim Selim ile Bu Gece”nin bu haftaki konuğu, sevilen oyuncu ve müzikçi Ayta Sözeri oldu.

Müzikten, stand-up’a, mizahtan aktüel hususlara; kültürün her alanına dokunan ve her anı cümbüş dolu dakikalara sahne olan “İbrahim Selim ile Bu Gece” programında hem oyunculuk hem de şarkıcılık mesleğinde kendini ispatlamış olan Ayta Sözeri samimi hali ve itiraflarıyla geceye damga vurdu.

Çocukluğundan beri sanatın her alanıyla ilgili olduğunu anlatan Ayta Sözeri, okul yıllarında okulun müzik korosuna girmek için katıldığı seçmelerde anlattıklarıyla stüdyodaki herkesi kahkahalara boğdu. Seçmelerde çok ağır makamlı bir Türk Sanat Müziği yapıtı söylemesi sebebiyle koroya alınmadığını anlatan Sözeri, “Hep sanat yapmak istiyorum lakin önüme mahzurlar çıkıyor diye çok üzülmüştüm. Kapıdan çıkınca karşıda tiyatro kolu odasını gördüm, ben de okuldaki tiyatro koluna girdim. Bir formda sanatın içinde olmam gerekiyordu.” Sözleriyle daha okul yıllarından tiyatronun hayatına nasıl dahil olduğunu da anlatmış oldu.

Programın sevilen kısmı “Gözlerimin İçine Bak”ta palavra söylemek konusunda hiç başarılı olamadığı için susmayı tercih ettiğini anlatan hoş oyuncu, “Yalan söylemeyi beceremiyorum. Lakin son vakitlerde tahminen birisi için söylemem gerekebilir diye palavra söyleme konusunda ufak ufak alıştırmalar yapıyorum.” İtirafıyla stüdyodakileri kahkahaya boğdu. Programın birebir kısmında “Fake toplumsal medya hesabın var mı?” sorusu karşısında “Gerçeğini yönetemiyorum ki fake hesabım olsun. Toplumsal medya kullanımı konusunda yardıma gereksinimim var. Buradan genç arkadaşlara davette bulunuyorum.” Sözleri ile içtenlikle gençlere yardım davetinde bulunması dikkatlerden kaçmadı.

Kendisiyle ilgili çıkan haberlerde “kırk yaşından sonra şöhret oldu.” Üzere sözler hakkında ne düşündüğünü de dürüstçe anlatan Sözeri, “Ben çok kolay eğitilebilir bir beşerim, öğrenmeye de çok açığım. Yirmili yaşlarımda şöhret olsam insanlara çok çiğ gelebilirdim bence. Ortadaki yirmi yılda hamdım piştim oldum diyebilirim.” Kelamlarıyla hususa yaklaşımını belirtti.

Etrafındaki insanların şöhreti yakaladıktan sonra hayatıyla ilgili ne üzere değişiklikler olduğunu merak ettiklerini de anlatan Sözeri, “İnsanlar etrafımın bana hal ve davranışlarında bir değişiklik oldu mu bunu merak ediyorlar, değişen şeyler teknik şeyler halbuki. Evvelden sahneye çıkmadan evvel orkestrayla da saz takımıyla de ben uğraşırdım artık uğraşmıyorum. Değişen bu oluyor aslında. Bir de kıymetli olan şöhret olmak değil, beşerler bunu da anlamıyor, şöhret olduk bitti sanıyorlar meğer o şöhreti korumak bulunduğun pozisyonu daha âlâ yerlere taşımak için daha çok çalışmak gerekiyor.” Tabirleriyle başarılı olmasının ve ivmesi daima yükselen mesleğinin sırrını da açıklamış oldu.

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: