Haber

Azerbaycan’ın ‘Kısas’ operasyonu sonrası Ermenistan’ın suçlamasına sert yanıt: Anlaşmayı ihlal iddiası ikiyüzlülük

Ermenistan’ın ‘Kısas’ harekatı sonrası suçlamasına Azerbaycan’dan yanıt geldi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, “Durum tam kontrolümüz altında. Üçlü anlaşmayı ihlal ettiğimiz iddiası ikiyüzlülük” açıklaması yaptı. Açıklamada, “Azerbaycan topraklarının bütünlüğünü yasal gerekçelerle sağlıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın Azerbaycan’ı üçlü bildiriyi ihlal etmekle itham etmesinin riyakarlıktan başka bir şey olmadığı kaydedilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Ermenistan tarafından üç ülke liderlerinin 10 Kasım 2020’de imzaladığı bildiride yer alan hükümlerin yerine getirilmediği, özellikle de Ermeni silahlı gruplarının henüz Azerbaycan topraklarından çıkarılmadığını defalarca tarafımızdan beyan edildiğini hatırlatmak isteriz. Üçlü bildirinin 4. maddesine göre, Rus barış güçleri, Ermeni silahlı kuvvetlerinin geri çekilmesine paralel olarak konuşlandırılıyor. Yasadışı Ermeni silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan topraklarında varlığına dair Azerbaycan tarafında bulunan sayısız kanıtlara ek olarak, bu gerçek Ermeni yetkililer tarafından da itiraf edildi.

Son dönemde yaşanan gerginliğin sebebinin Azerbaycan topraklarında yasa dışı Ermeni silahlı gruplarının varlığı ve provokasyonlara başvurması olduğunu vurgulamak isteriz. 3 Ağustos’ta bir Azerbaycan askerinin şehit edilmesiyle sonuçlanan kanlı olay, Ermenistan’ın yükümlülüklerini yerine getirmemesinin sonucudur.

Üçlü bildirinin 6. maddesine dayanarak Laçın koridoru boyunca yeni yolun inşasının mutabık kalınan güzergâh üzerinde aylardır yapıldığını ve Ermenistan tarafının bu yol ile ilgili yeterince bilgilendirildiğini Azerbaycan’ı ilgili hükmü ihlal etmekle suçlayan Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın dikkatine sunuyoruz.

Ermenistan tarafı, bu yükümlülüğün yerine getirilmesini ve üçlü bildirinin diğer hükümlerini çeşitli bahanelerle geciktirmeyi amaçlıyorsa, bu, bir kez daha Ermenistan’ın yapıcı olmayan ve üçlü bildirinin ve diğer anlaşmaların uygulanmasına karşı bozucu faaliyetinin açık bir örneğidir.

Bölgede barış ve istikrarın sağlanması, aynı zamanda ihtilaf sonrası normalleşmenin sağlanması için üçlü bildirinin uygulanması elzemdir. Azerbaycan, yükümlülüklerini tam olarak yerine getiriyor ve Ermenistan’ın da bu yükümlülüklerini yerine getirmesini kararlılıkla talep ediyor.

Azerbaycan’ı “saldırgan faaliyet” yapmakla suçlayan Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’na, askeri birlikleri tarafından yaklaşık 30 yıldır komşu devletin topraklarının işgalini gerçekleştiren, işgal politikasına son verildikten sonra hala yasa dışı silahlı gruplarını Azerbaycan topraklarından geri çekmeyen Ermenistan olduğunu hatırlatmak isteriz. Azerbaycan, topraklarının güvenliğini ve bütünlüğünü yasal gerekçelerle sağlıyor.”

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu