Haber

Babacan: ‘Başta Kavala ve Altan olmak üzere niyet suçluları özgür bırakılmalı’

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, partisinin Elazığ ve Bingöl vilayet kongrelerinde konuştu. Babacan şu tabirleri kullandı:

Talimatla içeri atıp, talimatla bırakmak hukuk değildir

“Bu günlerde “hukuk” demeye başladılar. Türkiye bir fikir suçluları ülkesi durumuna düştü. Bu kadar hukuksuzluğu kim yaptı? HSK iki gün evvel Osman Kavala hakkında AİHM ve Anayasa Mahkemesinde ihlale sebep olanları tespit etmek için yargılandığı mahkemeden kararları istedi. Bakacağız iş nereye gidiyor. Osman Kavala bin günden fazladır cezaevinde. Hukukçu arkadaşlarımıza evraklarını incelettim. Belgelerin durumu içler acısı, tam bir hukuk garabeti. Osman Kavala’yı, Ahmet Altan’ı ve kaç kişiyi ceza konutunda tutuyorlar.

Güçlü iktisat için güçlü hukuk gerektiğini söylemiştik, bizden kopya çektiler.Kopya çeken öğrencinin hali muhakkak oluyor. Tekrar kopya çekip hepsini özgür bırakırlar diye umut ediyorum. Ancak bu bile hukuka uyduklarını göstermez. Talimatla içeri at, talimatla hür bırak. Hukuk bu değildir.”

Günde en az 30 bin yeni Covid-19 olayı olduğunu varsayım ediyoruz

“Vaka sayısını gizliyorlar. Testler, sayı büyümesin diye o denli kolay yapılamıyor. Bu türlü bir akıl olamaz. Salgını maalesef berbat yönettiler. Her gün tespit edilen hadise sayısına baktığımızda Türkiye dünyada birinci beşte. Tahminize nazaran günlük en az 30-40 bin yeni olay var.

Dünyada, hadise sayısı-hasta sayısı ayrımı yaparak vatandaşını aldatmaya çalışan tek ülke de herhalde Türkiye. Üstelik ülkede medya karartması olduğu için basında da durum açıkça görülmüyor. Meğer vatandaşlarımız ağır bakımda yer bulmakta zahmet çekiyor, hayatını kaybediyor. Koskoca devletin salgına karşı aldığı tek tedbir ‘maske takın’ demek olamaz. Ne gerekiyorsa, ilgili taraflarla istişare ederek yapılmalıdır.”

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: