Haber

BAE, ABD’den F-35 almaktan vazgeçti


BAE, ABD’den F-35 almaktan vazgeçti

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ABD‘yle yapılan 23 milyar dolar değerindeki F-35 ve diğer bazı silah anlaşmalarıyla ilgili görüşmeleri askıya aldığını açıkladı.

Açıklama, BAE’den bir heyetin Pentagon’la bugün yapacağı stratejik görüşmelerin hemen öncesinde geldi.

Bloomberg’in haberine göre, Joe Biden yönetimi bir süredir BAE’ye Çin‘le arasına mesafe koyması ve Çinli teknoloji şirketi Huawei’yi telekomünikasyon ağından çıkarması için baskı yapıyor. Ayrıca BAE’nin Fransız savaş uçağı alma girişimleri de takip ediliyor.

 Washington’daki BAE büyükelçiliği, “BAE, stratejik gereklilikleri, maliyet ve faydaları yeniden gözden geçirmek amacıyla F-35 satın alma görüşmelerini askıya alacağı konusunda ABD’yi bilgilendirdi” açıklaması yaptı.

Açıklamada, teknolojik gelişmelerin, gelişen bölgesel dinamiklerin ve yeni önceliklerin yeniden gözden geçirme kararına yol açtığı ifade edildi.

PENTAGON: KOŞULLAR MÜZAKEREYE AÇIK DEĞİL

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü John Kirby, bugün başlayacak görüşmelerde iki ülkenin konuyu ayrıntılı şekilde ele alacağını belirtti. Kirby ayrıca, ABD’nin güvenlik kaygıları konusunda taviz vermeyeceğini ve silah satışıyla ilgili koşulların müzakereye açık olmadığını söyledi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşması imzalayan BAE’ye F-35 satışına yeşil ışık yakmış, ancak ABD Kongresi satışla ilgili güvenlik koşullarının artırılmasını talep etmişti.

Kaynak: Haber GlobalSource link

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu