Ekonomi

Bahar döneminde ev değişimi artacak!

Covid-19 önlemleri kapsamında günün büyük çoğunluğunu konutlarda geçiriyoruz. Bu durum pek çok kişinin konutundan sıkılmasına neden oldu. O denli ki virüs azalıp da denetimli olağana geçildiğinde konutunu değiştirmek isteyenlerin sayısı arttı. Uzmanlar da bahar aylarıyla birlikte mesken değiştirenlerin sayısının artacağını öngörüyorlar.

Covid-19 pandemisi, tüm hayatı alt üst etti. Pek çok kişi meskenden çalışıyor, eğitim de uzaktan devam ediyor, birebir ortamı paylaşan aile üyeleri, adeta konutlara sığamamaya başladı. O nedenle pek çok kişi aşının yaygınlaşması ve virüsün biraz azalmasıyla birlikte konutlarını değiştirmeyi planlıyor.

Virüsün hayatımıza girdiği periyottan sonra gayrimenkul muhtaçlıkları da değişti. Konuttan çalışabilmek için artık yüksek süratte interneti olan, daha çok oda sayılı taşınmazların talebinde artışlar yaşandı. Ayrıyeten villa, müstakil meskenlere ve alternatif bir hayat alanı sunan yazlık konutlara de talep arttı.

Bahse ait değerlendirmelerde bulunan Tüm Teşebbüsçü Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Lideri Hakan Akdoğan “Koronavirüs nedeniyle kapandığımız meskenler hepimize dar gelmeye başladı. Beşerler bu cins devirlerde daha ferah ve geniş konutlara gereksinim duydukları için taleplerinde de yeni periyotta değişiklikler artacak. Bahar devrinde bu nedenle taşınmazlarda değişimlerin artacağını bekliyoruz” dedi.

Yeni konutlara ilgi arttı

Mesken seçiminde kriterlerin de değiştiğini söyleyen Akdoğan, genel olarak konut değiştirmek isteyenlerin dikkat ettikleri kriterleri şöyle sıraladı: “Oda sayısı dışında ayrıyeten sarsıntı riski de göz önünde bulunduruluyor. Konut seçiminde fiyat öncelikli bir kriter olsa da, yeni meskenlere olan ilginin arttığını söyleyebiliriz. Hatta eski büyük metrekareler yerine, yeni yapılmış daha küçük metrekare meskenler daha öncelikli. Yeni evlenen bireyler için ise küçük de olsa satın alma yolunu tavsiye ediyoruz. Zira yeni inşaatlardaki maliyet artışı konut fiyatlarının daha da yükselmesine neden olacak.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: