Haber

Bakan Çavuşoğlu’dan ABD, İsrail ve Yunanistan’la ilgili önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Latin Amerika ziyaretinin ilk durağı Uruguay’dı. Çavuşoğlu uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı, önemli mesajlar verdi.

Türkiye-ABD ilişkilerini değerlendiren Çavuşoğlu, F-16’lar konusunda görüşmelerin sürdüğünü belirtirken “Olumlu mesajlar var” diyerek şunları söyledi:

“F-16’lar konusunda yönetimde kesinlikle yapıcı bir tutum var. Bu işi çözmek istiyorlar. Bu modernizasyon kitleri ve yeni F-16’ların satılması konusunda görüşmeler de gayet iyi geçiyor. ABD yönetimi, Kongre’ye konunun Türkiye için değil, ABD ve NATO için önemli olduğunu vurgulayan görüş bildirdi.” 

Çavuşoğlu ABD’nin Patriot önerisine değenirken yeni teklifin beklendiğini belirterek “S-400 konusunda da bir çözüm bulma arzusundalar. Biz de zaten bulalım diyoruz. Bu alınmış bir ürün sonuçta bundan sonra ne yapabileceğimizi görelim. Anlaşabilirsek Patriot dahil bazı önerilerin olabileceğini söylüyorlar. Bizim taleplerimiz ortada zaten. Onların bize teklifle gelmesi lazım. Savunma sanayi sistemlerine ihtiyacımız var. Bizi tatmin eden teklif gelirse ve garantiler gelirse Patriot alabileceğimizi de söyledik. Bu doğrultuda da ABD’nin yeni tekliflerle gelmesini bekliyoruz” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, S-400’lerin Ukrayna’ya kurulacağı söylentilerini de bir kez daha yalanladı.

İsrail’le ilişkilere de değinen Çavuşoğlu, “Geçen sene de Mescid-i Aksa çevresinde kötü görüntüler oldu. Sonuçta o zaman bir diyaloğumuz yoktu. Ancak bu sene Cumhurbaşkanımızın Herzog ile görüşmesinden sonra Ramazan ayında Müslüman olmayanların Mescid-i Aksa’ya girişini yasakladılar. Bu bizim ricamız üzerine oldu. Önümüzdeki süreçte de buna benzer provokasyonlar olacak. İstemediğimiz şeyler de yaşanabilir” diye konuştu.

Normalleşme sürecindeki İsrail ilişkilerini de anlatan Çavuşoğlu, “Kudüs kırmızı çizgimizdir” dedi, bölgeye yapacağı ziyaretin tarihini de açıkladı. 

Buna göre Çavuşoğlu, 24 Mayıs’ta Filistin’de 25 Mayıs’ta ise israil’de olacak. 

Yunanistan ile olan ilişkilere de değinen Çavuşoğlu sorunların çözümü noktasında görüşmelerin sürdüğünü vurguladı.

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu