Finans

Bank Asya’nın hissedarlarına ceza yağdı!

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada “silahlı terör örgütüne üye olma” hatasından Ali Gülen, Aşır Taşkıran, Burak Serdaroğlu, Hasan Karatay, Mehmet Akçay, Musa Korkmaz, Mustafa Akbulut ve Sadık Gülen 7,5 yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

40 sanığa 6 yıl 3 ay, iki sanığa da 4 yıl 2 ay mahpus cezaları verildi. 10 sanık beraat ederken, bir sanık hakkındaki dava, vefat etmiş olması nedeniyle düştü. Dava belgesinde ceza alan sanıkların, Asya İştirak Bankası A.Ş.’nin A Kümesi imtiyazlı hissedarlarından oldukları belirtiliyor.

Bu sanıkların, Asya İştirak Bankası’nın ticari ve idari karar alma, idare şurasını belirleme, oy ve itiraz hakkına sahip olduğu kaydediliyor.

Hasebiyle BDDK talimatlarını yerine getirmeyen, bankanın faaliyetlerinin kamu faydasından çıkılarak örgütsel maksada yönelik olarak kullanmaya sebebiyet veren bireyler oldukları vurgulanıyor.

Örgüt bankasında A Kümesi payların edinme ve dönem prosedürlerinin şeffaf olmadığı, bankacılık harici uygulamaların olduğu, bankanın kamu faydası ve hizmeti gözetmekten çok örgütün gayelerini gerçekleştirmeye yönelik araca dönüştüğü anlatılıyor.

Fatih Ulaş/Sabah

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: