Finans

Bankacılık devinden petrol fiyatı kestirimi

Petrol, son iki yıldaki en uzun kar serisinden sonra hafif bir düşüş yaşarken Citigroup, Brent petrolün sene sonunda 70 dolara ulaşabilecğeini varsayım ediyor.

Vadeli Kontratlar, New York piyasasında bir evvelki sekiz seansta yüzde 12 yükselirken sıkılaşan arz piyasasıyla bir arada petrol piyasaları salgının tesirinden bir ölçü sıyrılabilmişti.

Petroldeki süratli çıkarlar fiyatları son bir yıldaki en yüksek düzeye taşırken ham petrolün 14 günlük izafî güç endeksi fazla satın alınmış bölgesine geçti, bu da bir düzeltmenin yakında gerçekleşebileceğine işaret ediyor.

Petrol fiyatlarındaki ralli durmasına karşın piyasa müspet görünümünü koruyor. ABD ham petrol stokları, geçen hafta beklentilerden daha fazla azalırken Citigroup global petrol fiyatlarının yıl sonunda varil başına 70 dolara ulaşabileceğini varsayım ediyor.

Petrol fiyatlarındaki geri dönüş Suudi Arabistan’ın üretim kesintilerini artıracağını taahhüt etmesiyle hızlanmıştı lakin corona virüsün yakın periyottaki talebi etkileyebileceğine dair telaşlar sürüyor.

Memleketler arası piyasalarda petrol fiyatları, son günlerde yaşanan güçlü üst hareketin akabinde gelen kar realizasyonları ile bir ölçü düştü. Brent petrolünde fiyat son 9 seanstır yükseliyordu. Brent petrolün varili 61 doların çabucak altında süreç görüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: