Haber

Bar ve restoranlarda alkol satışı yasaklandı


Norveç'te koronavirüs tedbirleri sıkılaştı: Bar ve restoranlarda alkol satışı yasaklandı

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, düzenlediği basın toplantısında, bu gece yarısından itibaren Covid-19’a yönelik yeni kısıtlamaların hayata geçirileceğini duyurdu. 

Barlarda, restoranlarda ve diğer hizmete dayalı mekanlarda alkol satışını yasakladı. Norveçliler de mümkünse evden çalışmaya çağırıldı.

Kısıtlamaların ilk etapta 4 hafta süreceğini kaydeden Başbakan Jonas Gahr Store, “Norveç’teki enfeksiyon oranları keskin bir şekilde artıyor ve şimdi omicron varyantı var ve ne kadar hızlı yayılabileceği hakkında yeni bilgiler edindik. Çok daha ciddi bir durumdayız. Salgının kontrolünü sağlamak için daha sıkı tedbirler getirildi” dedi.

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsünden yapılan açıklamada da cenazelere katılımın 50, diğer toplantılara katılımın ise 20 kişiyle sınırlandırıldığı bildirildi.

Kapalı alanlarda maske takılmasının zorunlu hale getirildiği aktarılan açıklamada, evlerde birer metre arayla oturmak şartıyla 10 kişinin, Noel Bayramı’nda da 20 kişinin misafir alınmasına izin verileceği belirtildi.

 Ayrıca açıklamada, Covid-19 aşısının 2. dozu ile 3. dozu arasındaki sürenin 4,5 aya indirildiği vurgulanırken, 45 yaş ve üstündekilerin ocak ayının 15’ine kadar 3. doz aşılarını olmaları istendi.

Halk Sağlığı Enstitüsünün açıkladığı verilere göre, Norveç’te bugüne kadar Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1136’a çıkarken, vaka sayısı da 317 bin 887’ye yükseldi.

Kaynak: AASource link

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu