Haber

Başka ülkenin polisini aradı! 4 bin 800 kilometreden 30 dakikada gelen yardım!

Britanya İmparatorluğu “üzerinde güneş batmayan imparatorluk” olarak tanımlanıyor ve hakimiyet alanı Kanada’dan Okyanusya’nın ücra adalarına kadar uzanıyordu. Britanya sınırlarını genişlettiği dönemde gittiği her yerde yoğun insan popülasyonuyla da karşılaşmıyor ve buraya askerini ve vatandaşını yollayabiliyordu. Bu durum dünyanın pek çok yerinde İngiltere topraklarındaki şehir ve semt isimlerinin bulunmasına da neden olmuş.

Bazı İngiliz gurbetçiler, New York örneğinde olduğu gibi yaşamlarını kurdukları yere, doğdukları kentin isminin başına “New” (yeni) ekleyerek isim vermişler. Ya da New Hampshire eyaletinin en büyük şehri olan Manchester örneğinde olduğu gibi “Burası aynı Manchester gibi” diyen yerleşimciler daha fazla düşünmeye gerek duymamış.

İSİM KARGAŞASI

Lakin bu, zaman zaman kargaşaya da neden olabiliyor. Çok yakın zamanda bu isim benzerliğinden doğan kargaşa, facianın eşiğinden dönülen korkunç bir duruma neden oldu. Kanada’nın Ontario eyaletinde yer alan Durham’de yaşayan bir kadın, evine izinsiz bir şekilde giren bir saldırganı ihbar etmek için polisle çevrimiçi olarak iletişim kurmaya çalıştı.

Polisten alınan bilgiye göre kadın sadece “Yardıma ihtiyacım var, gelecek, evimde” yazabildi. İsmi açıklanmayan kadın, Ontario’daki Durham polisiyle iletişim kurduğunu sanıyordu ancak 4 bin 800 kilometre ötede yer alan ve İngiltere’nin kuzeydoğusundaki Durham Polis Teşkilatı ile bağlantı kurmuştu.

Durham Polis Teşkilatı konuya dair yaptığı açıklamada kadınla teşkilatın online ihbar sistemi aracılığıyla temas kurduklarını belirtirken çok zor durumda olan ve acil yardıma ihtiyaç duyan kadınla iletişimlerinin kısa bir süre sonra kesildiğini aktardı.

Online sistem üzerinden gelen ihbarlarla ilgilenen polis memuru ise acil yardıma ihtiyacı olan kadına yardım edebilmek için hızlı düşündü. 9 Şubat’ta yaşanan olayda İngiltere’deki polis memuru, Kanada’daki Durham polisiyle ivedilikle iletişim kurmayı başardı.

Kanada tarafı yaşananları doğrularken ihbarın bölgede yer alan Ajax kasabasından geldiğini ve bu kasaba sınırları içerisindeki bir ikamet bölgesine ekiplerin yönlendirildiğini aktarıldı. İhbarın geldiği eve gittiklerinde, ihbarın doğru olduğu ortaya çıktı. Kadının evine giren adam polisleri görünce kaçmaya çalıştı.

KOVALAMACA SONUNDA YAKALANDI

Kovalamaca sonunda 35 yaşındaki adam başka bir evin bahçesinde saklanmaya çalışırken yakalandı. Adam teslim olmamakta dirense de elektrik şokuyla etkisiz hale getirildi.

Yakın çevredeki Clarington adlı bölgede yaşadığını söyleyen adam hırsızlık, haneye tecavüz ve saldırı suçlamalarıyla tutuklandı. Daha önce de sabıkası olan adam mahkeme emrine uymamakla da suçlanıyor.

Saldırıya uğrayan ve yaralanan kadın ise hastanede tedavi altına alındı. Kadının hayati tehlikesinin bulunmadığı aktarıldı.

Yaklaşık 48 bin kişiye ev sahipliği yapan ve İngiltere’nin popüler bir üniversite şehri olan Durham’daki kuvvet kontrol odasının başkanı Müfettiş Andrea Arthur, bunu “olağandışı bir olay” olarak nitelendirdi. Gerçekten de durum olağanüstü zira 4 bin 800 kilometrelik mesafe teknoloji ile ortadan kalkmış durumda zira kadının mesajından 30 dakika sonra saldırgan yakalanmıştı.

‘MAĞDUR, NEREDE OLURSA OLSUN…’

Müfettiş, Kanadalı meslektaşlarının durumu hızla çözmesine yardımcı olabildikleri ve sakin kalmayı başardıkları için ekibini övdü ve şunları söyledi:

“Nerede yaşadıklarına bakılmaksızın, acil tehlike altındaki savunmasız bir kurbanı kurtarmaya yardımcı olabileceksek bunun için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız ve yapacağız. Bu durumda, şahsın tutuklandığını ve daha da önemlisi, mağdurun tehlikede olmadığını ve ihtiyacı olan yardımı aldığını öğrenmiş olmaktan dolayı memnunuz.”

Durham Bölge Polisi’nden Müfettiş Paul Hallett ise daha da ileri giderek olayı “birbirinden muazzam mesafelerle ayrılmış iki polis iletişim merkezi arasındaki uluslararası işbirliğinin bir başarı öyküsü” olarak nitelendirdi. Kanada polisi trajediye dönüşmesine ramak kala müdahale edilen olay hakkında kapsamlı bir soruşturma da başlattı.

 metin.aktasoglu@haberglobal.com.tr

*The Washington Post (A woman in danger contacted the wrong police force — over 3,000 miles away. Luckily, they still helped her), The Guardian (Durham police help save woman 3,000 miles away in Canada)

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu