Finans

BDDK bir ‘Albayrak’ düzenlemesini daha değiştiriyor

BDDK, piyasalarda “ucu açık” bir düzenleme olduğu ve kabahatin kapsamının net olmadığı için tedirginlik yarattığı gerekçesiyle önemli tenkitlere neden olan finansal piyasalarda manipülasyon, aldatıcı süreç ve uygulamaları belirleyen yönetmelikte değişikliğe hazırlanıyor.

Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak periyodunda hayata geçirilen bu düzenleme, bir çok bankacı ve analist tarafından “yoruma açık” unsurlar içermesi nedeniyle ortalarında döviz süreçlerinin de olduğu standart bir çok süreci de kapsayabileceği kaygılarıyla eleştirilmişti.

Bankalar da bu düzenlemenin akabinde manipülasyon nedeniyle suçlanma riskini azaltmak hedefiyle çalışanlarına yönelik bağlantı sınırlamaları uygulamış, birtakım bankalar çalışanlarının medyada yer alabilecek açıklama ve yorumlarına da sınırlama getirmişti.

Reuters’a bilgi veren beş kaynak BDDK’nın bu düzenlemesiyle ilgili yönetmelik üzerinde bir çalışma yaptığını belirttiler. Düzenleme ile ilgili yönetmeliğin AB’ye uyumlu hale getirilmesi, ucu açık ya da yoruma açık bir unsur kalmaması planlanıyor.

Kaynaklar bankacılık kesiminin husus hakkındaki görüşlerini iktisat idaresi ve/veya ilgili kurumlara iletirken, düzenlemede “tedirginlik yaratan” ve “uygulamada probleme neden olan” ögelerin ortadan kaldırılması planlanıyor.

Yönetmelik olarak uygulamaya alınması planlanıyor
Öte yandan kaynakların verdiği bilgilere nazaran düzenleme büyük ihtimalle yasa değişikliğine gereksinim duymayacağı için yönetmelik olarak uygulamaya alınacak.

BDDK, finansal piyasalarda manipülasyon, aldatıcı süreç ve uygulamaları belirleyen yönetmeliğini 2020 yılı Mayıs ayında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Kelam konusu düzenlemede Bankacılık Kanunu’nun 76/A kapsamına giren manipülasyon ve aldatıcı süreç ve uygulamaları 11 husus ile belirlenmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: