Ekonomi

BDDK’dan bankalara yüzde 10’luk sonlu izin…

2018 ve 2019 yılında bankaların kâr dağıtımına müsaade vermeyen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 2020 yılı net devir kârları için sonlu müsaade verdi.

Türkiye Bankalar Birliği’nin mevzuya ait açıklamasında “Olası kâr dağıtım taleplerinin, ihtiyatlılık unsuru ve başta sermaye yeterlilik oranı olmak üzere bankaların özel durumları çerçevesinde 2020 yılı periyot net kârından yüzde 10’ununa kadar karşılanması uygun görülmüştür” denildi.

Bankaların 2020’nin 11 aylık devrinde net kârı, geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 23 artışla 57,3 milyar TL oldu.

TBB’nin açıklaması şöyle;

“Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, global piyasalardaki gelişmeler ve salgın nedeniyle yaşanması olası riskleri dikkate alarak, özkaynakların güçlü kalmasını teminen ihtiyatlı bir yaklaşımla bankacılık dalında 2018 ve 2019 yılı kâr dağıtımına müsaade vermemiştir.

Misal halde, hissedarlara 2020 yılında elde edilecek olan kârlar ile 2020 yılı öncesinde elde edilmekle birlikte dağıtım konusu yapılmayarak özkaynaklar altında tutulan kâr ve yedeklerin de nakit çıkışına neden olacak halde kâr dağıtımına bahis edilmemesinin yararlı olacağı Kurum tarafından değerlendirilmiştir.

Lakin, bununla birlikte, muhtemel kâr dağıtım taleplerinin, ihtiyatlılık unsuru ve başta sermaye yeterlilik oranı olmak üzere bankaların özel durumları çerçevesinde 2020 yılı periyot net kârından yüzde 10’ununa kadar karşılanması uygun görülmüştür.

Güçlü özkaynakları yanında sağlıklı bilanço yapısı, deneyimli idaresi ve ihtiyatlı yaklaşımı sayesinde bankacılık bölümü yakın periyotta yaşanan şokları başarılı olarak yönetmiş, ekonomik faaliyetin finansmanına ve ödeme sisteminin faal çalışmasına katkı sağlamaya devam etmiştir. Temel bankacılık performans göstergeleri düzenlemelerin öngördüğü seviyelerde ve memleketler arası ortalamalara yakın seyretmiştir.

Bu çerçevede, milletlerarası uygulamalarda olduğu üzere, ihtiyatlı bir oranda tekrar kâr dağıtımına müsaade verilmesi bankacılık bölümü, yatırımcılar ve piyasalarımız açısından olumlu olarak kıymetlendirilmektedir.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: